Jak začít?

Pokud vás hra zaujala, doporučím si jí nejprve vyzkoušet. Přeci jen, boty také nenakupujete jen podle obrázku. Pokud máte někoho, kdo vám hru může ukázat, máte vyhráno. Ono, pravidly hra nepatří mezi ty jednodušší a učící křivka je maličko strmější, nicméně ta odměna v momentě, kdy do posledního malíku ovládáte hru za to dle mého názoru stojí.

Když ale ve vašem okolí nikdo takový není, nezbývá nic jiného než si koupit základní krabici (core set) a do pravidel se začíst. Na internetu je dostatek neoficiálních videí, dle kterých se dá hra také naučit. V úvodní krabici dostanete návod, jak poskládat dva balíčky a to za klan Lva a klan Jeřába. Ty jsou však výukové a nemají potřebné množství karet v balíku, abyste mohli hrát legální hru v „ostrém“ režimu. Nicméně se jedná o úvod a dva hráči si již v tomto stádiu mohou zahrát dostatek her aby zjistili, zda je hra baví či nikoliv. Pokud ne, vždy lze krabici prodat na zatrolených hrách na bazaru, kde jí jistě koupí někdo jiný se stejným záměrem, tedy hru si nejprve osahat. Pokud však s hrou chcete nadále pokračovat, mám pro vás špatnou zprávu.  Bohužel dva hráči z jedné krabice nevyžijí. Klíčové karty jsou v krabici navíc jen po jedné kopii. Zde pak přichází nutnost investice.

Pokud mě hra baví a chci hrát na úrovni, musím si koupit základní rozšíření celkem 3x. Je to z důvodu mít klíčové karty v maximálním hratelném množství. V době, kdy píšu tento text, je venku již 1 Clan pack a 2 cykly. Cyklus přináší 6 paklíků kdy v každém je 20 karet. Není povinnost koupit vše. Pokud hraji například za klan Jeřába, mohu si „vyzobat“ paklíky z cyklu, které obsahují jen karty, které pro mě mají největší význam a zbytek opomenout. Až po určité době z důvodu sběratelství či že chcete zkusit i jiné klany, můžete dokoupit vše ostatní.

Pokud se o sbírku dělí dvě osoby, není to až takový problém za předpokladu, že oba hrají za jiný klan a Splashují oba také jiným klanem. Splashování je zahrnutí karet jiného než mého hlavního klanu do mého balíčku. Už to ale není tak pohodlné a možnosti jak si poskládat balíček to značně omezí.

Myslím, že pokud máte narozeniny či vánoce za rohem, měli byste svým blízkým vyjevit přání v předstihu 😉

EDIT: V průběhu prosince 2018 byl vydán krásný článek na to co koupit, pokud chcete hrát alespoň trošku průměrně. Článek naleznete zde: https://imperialadvisor.com/2018/12/22/l5r-purchase-guide/

Je bohužel celý v angličtině.