Zlo

To největší zlo, které ohrožuje říši Rokuganu, nelze nalézt uvnitř říše. Je jím Shadowlands, tedy území stínů. Shadowlands dle historických pramenů vznikly v době, kdy z nebe spadlo deset Kami. O osmi z nich již pravděpodobně víte, že založili sedm velkých klanů a osmý z nich se stal císařem (viz Mytologie). Devátý spadl o značný kus jižněji a jeho dopad zapříčinil protržení hranice mezi světem smrtelníků (Ningen-Do) a světem zla (Jigoku). Tento Kami je označován za Dark Kami (temný bůh) a jeho nepravé jméno je Fu Leng. To pravé bylo zapomenuto. Fu Leng si na rozdíl od svých bratří a sester také zachoval značnou část svého božství a tak projevy zla na sebe nenechali dlouho čekat. Shadowlands je v těsné blízkosti území klanu Kraba, který při prvním nájezdu ze strany Shadowlands, přišel o značnou část svých území.

Během útoku ze Shadowlands, seznamujeme se s gobliny, s The Lost (ztracení), Ogry a Bakemono. Shadowlands mají schopnost “poskvrnit” svým zlem jakoukoliv živou bytost a před poskvrněním chrání nefrit. Nefrit je také nejúčinnější zbraň proti silám zla. Něco jako stříbro na upíry. Bohužel, po použití do se Nefrit natáhne zlo a nejde jej opakovaně použít.

Zatím známe zlé bytosti jsou:

Goblini – první zlé bytosti, které se v Shadowlands objevili. Pokud jste viděli pána prstenů, toto je jejich skřetí varianta. Jsou malý, přiměřeně hloupí, houfují se do skupin a pro samuraje přestavují hrozbu jen ve větším počtu.

The Lost – neboli ztracení. Pokud je člověk poskvrněn zlem, stává se z něj pokroucená a temná varianta toho, čím kdysi býval. Někteří z The Lost jsou zároveň i nemrtví oživení zlem nebo bytosti, které svou duši dobrovolně obětovali zlu.

Ogres – čili Ogři. Nejlépe připodobnit k Orkům. Jsou zlý a agresivní. Jejich inteligence dost často ustupuje zuřivosti.

Bakemono – z japonštiny slovo “monstrum” či “zrůda”. Zlé chobotnice, dvojhlavý pes či pavouk s lidským trupem. To vše by bylo možné označit za Bakemono nicméně se takto dá pojmenovat cokoliv co není normální či lidské.

Oni – Démoni. Bydlí přímo v Jigoku čili v pekle. Někteří Shugenja je mohou přivolat do říše smrtelníků prostřednictvím zakázané magie nazývané Maho. Přivolanému Oni pak dají jméno a mohou ho ovládat, nicméně pokud je vyvolané Oni silnější než jeho vyvolávač, problém na sebe nenechá dlouho čekat.

Onikage – pokud zemře či je pošpiněn kůň, vznine Onikage. Čili nemrtvá jízda.

Toto jsou fyzické projevy zla, tedy i obyčejný vesničan si do nich může zkusit bodnout vidlemi. Druhou stránkou zla, kterou lze v Rokuganu potkat jsou duchové a temné síly, které nemají fyzickou podobu. Mohou to být projevy duší, které nedošli odpočinku ale i bytostí z jiných úrovní bytí. Kromě „pekla“, světa lidí a „nebe“, existují i říše spánku, hněvu, smrti atd.