Children of the Empire

Po Core setu, Clan packu a Cyklu, vyšel v první čtvrtině roku 2019 nový typ produktu. Označení tohoto produktu je Premium Box. Namísto cyklu, který se točí okolo tématu (císařství, elementy atd.) v sobě Premium Box nese rozšíření určitých mechanik pro klany. První Premium Box, který se jmenuje Children of the Empire v sobě přinesl 82 nových karet a významně posílil mechaniku Duelů a dále přinesl trait Composure, který reaguje na nastavení Točeňáků (Honor dial) během hry.

Hodnocení karet je následovné

Jistotka– Karta je natolik užitečná, že pokud hraji klan X, tuto kartu skoro určitě v balíku mám. Například AFWTD u Škorpiona či Lion Pride Brawler u Lva.

Hitovka – Karta je velmi dobrá a bude se objevovat ve většině balíků daného klanu případně nahradí hranou kartu z předešlých rozšíření.

Klíčovka – Karta je klíčová jen pro určitý typ balíku. v případě že hraju strategii X, určitě se v balíku objeví. Například Mantra of Fire v případě Monk balíčku. Jinak ale pro ní v jiném balíku není místo.

Čekačka – Karta má momentálně slabé využití ale umí se do budoucna stát silnou s tím, jak budou přicházet další karty.

Hřbitov – asi tušíte  Karta není natolik silná nebo pro ní zatím neexistuje jednoznačné kombo a tak aby se dostala do balíku, musel by přijít Nekromancer. Vyloučit se však nedá nic.

Nejprve začnu provinciemi. Ty podle mě dokáží velmi důležitým způsobem ovlivnit styl hraní a podobu balíku.

Illustrious Forge – Provincie

První pitvaná provincie náleží Elementu ohně, kdy při otočení této provincie si její vlastník prohlédne 5 karet svého Conflict decku, vybere Attachment a přilepí ho na postavu, kterou ovládá. „Proslulá kovárna“ svým názvem dokonale simuluje to co dělá. V případě že náš Conflict deck obsahuje hlavně Attachmenty (čti jsem Drak), máme suprový efekt. Illustrious Forge bohužel soupeří s dalšími provinciemi Elementu ohně jako například Restoration of Balance (Drak only). Při rozhodování, zda hrát provincii umožňující si přilepit Attachment za 0 až 3 Fate na postavu, která může být již na odchodu nebo zabita, oproti provincii, která vyháže karty protivníkovi z ruky, není moc nad čím váhat. Další provincie Elementu ohně jsou pak Feast or Famine (Restricted list), Magistrate Station (Jeřáb only) či Meditations of Tao. Ostatní ohnivé provincie jsem zatím moc hrát neviděl a to z důvodu nízké síly oproti těm výše jmenovaným. Jistou naději může tato kovárna  být pro Lva, který u provincií Elementu ohně tak trochu tápal a šel si vždy pro Meditations of the Tao nebo si právě „ohnivý slot“ zaplácl jiným Elementem skrze Seeker roli. Pokud si budete skládat balík s Attachmenty, určitě si pár her s touto provincií vyzkoušíte. Bojím se ale, že i když její Efekt dokáže vyhrát konflikt, je to efekt stále jednorázový, musí mít ty správné podmínky a trošku štěstí, že vytáhnete správný Attachment. Pokud navíc vytáhnete Attachment který stojí 0 Fate, jednalo se jen o lízací efekt. Ve srovnání s konkurencí se není moc o čem bavit, i když má sílu na hodnotě čtyři, kdy konkurence zmíněná má vždy hodnotu tři. Ten jeden bodík je velmi slabý argument.

Hodnocení: Čekačka pro všechny krom Lva. Ten jí má jako Klíčovou čekačku, dokud se FFG nerozhodne, jestli si taky umí hrát s Attachmenty (Ancestral Armory).

Kiku Matsuri – Provincie

Kiku Matsuri je provincie Elementu vzduchu s efektem, kdy během konfliktu na tuto provincii zvolíme za Akci jednu postavu za naší stranu a jednu postavu za protivníka a obě Honorujeme. Jedná se tak o přátelštější Shameful Display (Void provincie). Efekt může být silný v případě kdy máte Dishonorovanou postavu případně soupeř má tu svou již Honorovanou nebo má nízkou Glory hodnotu a tak to tak nebude bolet. Díky tomu, že podmínkou je nutnost vybrat dvě postavy, můžete nechat efekt u té nepřátelské vyšumět. Jedná se o zajímavou kartu. Jeřáb má však svou The Art of Peace, která při zlomení Dishonoruje všechny útočníky a Honoruje všechny obránce. Škorpion svou Secret Cache a Drak pak Sacred Sanctuary. Kiku Matsuri bude zajímavou alternativou pro Lva, Jednorožce, Fénixe a Kraba. Otázkou je, zda vymění tuto provincii za Manicured Garden (generuje Fate) nebo za Fertile Fields (líže karty). Opět je tu ta nevýhoda, kdy pokud soupeř útočí s dobrou postavou, která není Honorována nebo se moje postava neúčastní obrany, Efekt raději nezahrajete a svým způsobem jste promrhali potenciál soupeři uškodit nebo sobě přilepšit . Shameful Display má navíc mnohem lepší účinnost. U Honor/Dishonor balíčku a za předpokladu že si budete dávat herně pozor na tuto situaci, může jít o opatrnou Hitovku a to jen z důvodu, že Element vzduchu nemá zase až tak úžasné provincie.

Hodnocení: Hitovka s potenciálem na Hřbitovku s příchodem o fous lepší provincie.

Midnight Revels – Provincie

Vodní provincie to u některých klanů mají velmi obtížné. Již od začátku hry má třeba u Lva tuto pozici jasně obsazeno The Art of War. U Kraba je to pak nově Flooded Waste. Nicméně u zbytku už to tak jednoznačné není. Častěji hrané Vodní provincie jsou Elemental Fury a Rally to the Cause, kdy dochází po odhalení k prohození typu Elementu a typu Konfliktu. To většinou rozhodí protivníkovi plány a někdy i zařízne celý útok, to když je soupeř útočící na Vojenství opravdu mizerný v nově prohozené Politice. Midnight Revels v momentě, kdy je na něj deklarován útok, může vyvolat efekt, kdy se zvolí postava s nejvyšší pořizovací cenou a pokloní se. Pokud jako na potvoru máme nejdražší postavu ve hře, efekt raději ani nebudeme spouštět. Pokud jsou ve hře postavy stejné cenové kategorie, tedy 3-4 Fate, může se jednat o zajímavý mechanismus, kdy soupeři pokláním postavy, které jsou jak v konfliktu tak pak i doma. Pokud by efekt byl vyvolatelný kdykoliv během konfliktu, šlo by o výjimečnou provincii pro Jednorožce či kohokoliv, kdo splashuje Talisman of the Sun. Reakci jde však spustit jen při deklaraci. Samozřejmě v případě, že jsou ve hře dvě postavy o stejné nejvyšší ceně, vy rozhodujete, kdo se pokloní. U této karty to s hodnocením není snadné. Věřím že než vyjdou Clan packy, ostatní klany tuto kartu minimálně zkusí. Pak bude záležet na hráčích, zda z ní bude Hitovka nebo Klíčovka.

Hodnocení: Klíčovka pro Lva a Kraba. Pro ostatní Hitovka ale s výhradou.

Temple of the Dragons – provincie

U provincií Elementu nicoty si hráči kladou jen dvě otázky. Je to lepší jak Shameful Display? Případně pokud jsem Seeker of Void, existuje lepší provincie než Pilgrimage?. Pokud můžete řešit jen tu první, je pro vás Temple of Dragons Hřbitovka již od začátku. Efekt této provincie je spustitelný jen při jejím odhalení. Drak sice vlastní postavu Kitsuki Yaruma, která umí otočit provincii zpět ale zrovna cpát si do balíku tuto postavu kvůli této provincii je nesmysl. Efektem právě otočené provincie je, že můžete vyhodnotit Element, kterým je na vás útočeno a to ihned. Pokud máte Shameful Display, většinou vám pomůže několik konfliktů vyhrát a hlavně si nesete jeho dopady (Honorované a Dishonorované postavy) do dalších kol. U této karty musíte doufat, že na vás soupeř útočí tím správným Elementem. Například Voda  vám pomůže už v konfliktu. Stále však platí, že efekt provincie vyhodnotíte jen jednou a to při odhalení této provincie. Pokud na vás útočí Nicotou a vy nemáte vhodný cíl, nebo Vzduchem a vy Honor zrovna nepotřebujete, efekt provincie vyprší naprázdno. Věřím, že budou hráči, co si pro radost Temple of the Dragons vyzkouší. Existuje několik postav, které mohou i z těchto efektů těžit nebo si je sami určovat (Fénix či Togashi Tadakatsu) případně trait Temple bude něčemu užitečný v budoucnu. Zatím je to bohužel výstřel do pryč a hodně bokem. Možná že pokud by Shameful Display skončil na Restricted listě…

Hodnocení: Hřbitovka

Vassal Fields – Provincie

Poslední, pátou provincií v tomto rozšíření je provincie náležící k Elementu země. Zrovna provincie s tímto Element to svou kvalitou také nemají nejlepší. Krab a Fénix pak v rámci tohoto Elementu mají i svou klanovou provincii. V turnajovém prostředí se nejvíce hraje Upholding Authority a zrovna Vassal Fileds jí určitě nenahradí. Během konfliktu na tuto provincii mohu za akci soupeři zahodit 1 Fate. Překvapení pro zkušeného protivníka to bude jen v momentu otočení. Buď pak bude na tuto provincii útočit ve švorcovém stavu (nebude mít úmyslně Fate), vyhne se jí, použije Pathfinder Blade nebo jí už při prvním otočení zničí. Své místo může mít v balíku u Kraba, který bude hrát Talisman of the Sun ale to je asi tak jediná kombinace, která mě napadá. Pokud by onen Fate přešel od hráče k vám, nebo šlo tuto Provincii pouštět i během konfliktu na úplně jinou provincii, možná by své místo našla.

Hodnocení: Čekačka

Po zhodnocení všech provincií, máme zde dvě provincie, které můžete ve hře v rámci turnajového prostředí potkat. Nicméně zbytek provincií je buď odsouzen k hraní pro radost nebo na určité karty, které zatím ve hře nejsou přítomny. V rámci Premium boxu pak došlo k posílení mechaniky Duelu. To bylo v podobě vydání osmi postav pro každý klan a neutrální kartu. Samozřejmě, Duelistů vyšlo více, hlavně pro klan Jeřába a Draka a spolu s tím Attachmenty a Eventy reagující či vyvolávající Duel.

Daring Challenger

Krab pravděpodobně tuto kartu jen obalí a uloží do desek. Pokud je méně čestný než protivník, dostane tento Challanger +1 do Vojenství. Krab nemá problém proti některým klanům být méně čestný a pokud si bude hrát s Kuni Laboratory a stavět Krabí Swarm, možná po této kartě šáhne. Pokud tato postava skrze svou schopnost vyvolá duel, vítěz tohoto duelu získá na sebe 1 Fate. Hodnota 2 či 3 (díky nečestnosti) ve Vojenství je u Kraba průměr a bude tedy nutné více taktizovat v nastavování točeňáků během Duelu. Je zde také reprezentováno Krabí téma, kdy postavy zůstávají ve hře déle. Pokud však Challenger prohraje, dá výhodu nepříteli. Už jen toto je z pohledu některých turnajových hráčů naprosto zbytečný risk. Nač hrát postavu, jejíž schopností je že může být ve hře déle ale s rizikem že tu déle bude naopak protivníkova postava. Navíc díky nízké hodnotě (2 či 3) je tak nutné hrát další karty abych buď svou postavu posílil nebo nepřátelskou postavu pokopal (poison). Za 2 Fate bude Krab lovit jinde. Pokud pojede Krabí Duel balík, kde se bojím, nebude dostatek karet v celém paklu na to, aby k této podobě přešel, je Daring Challenger špinavou klíčovkou. Poslední možností je Duely hrát tak, aby u soupeře docházelo k transferu Honoru směrem ke Krabovi. To je však samo o sobě dost riskantní byť to odpovídá Krabímu záměru na Dishonor. Pro většinu Krabích balíků je to Hřbitovka.

Hodnocení: Hřbitovka

Honest Challenger

Pokud srovnáte Krabího Challengera s Jednorožčím, asi se nebudete stačit divit. Za 2 Fate máme 2/2 postavu, navíc s traitem Cavalry, byť na obrázku je postavička na nohách, nikoliv na koni. Jednorožčí synergie tak dostává zelenou. Aby toho nebylo málo, má tato postava na sobě schopnost Composure, která je nově představena v CotE a která reaguje na to, zda má váš točeňák nižší hodnotu než protivník. Pokud ano, má Honest Challenger ke všemu bonus +2 na Vojenství. Za 2 Fate tak může na stole být postava o síle 4/2. A jdeme o fous dále. Honest Challenger má možnost vyvolat Duel na Vojenství, kdy vítězný hráč přisune do konfliktu svou postavu. Najednou zde máme dvojí užití. Buďto prohrát duel a „harpunovat“ nepřátelskou postavu do konfliktu, nebo se pokusit Duel vyhrát, nechat přiskočit svou postavu do Duelu a následně vyhrát konflikt. Pokud navíc mám během Duelu nižší točeňák než protivník, získám výše zmíněný bonus z Composure. Honest Challenger pak představuje v prvé řadě velmi solidní postavu, kterou může hrát Jednorožec i v balíku, který nebude na Duely orientován a v řadě druhé, je zde vidět snaha napravit Jednorožcovi jeho mizerný cardpool z minulosti. Otázkou zůstává, zda to není již moc.

Hodnocení: Hitovka

Courtly Challenger

Jeřáb to má s Duely do budoucna na výbornou. Nejen že Duel má ve svém tématickém popisu svého klanu. Má navíc za rohem svůj vlastní Clan pack, který určitě nějakou tu Duel vychytávku bude obsahovat. Courtly Challenger na Duel reaguje ve dvou rovinách. Pokud se tato postava účastní jakéhokoliv Duelu a vyhraje, je automaticky Honorována a naopak, v případě prohry Dishonorována. Pokud tedy Jeřáb bude stavět Duel balíček, určitě zde mluvíme o Hitovce. Hlavní síla Courtly Challengera však leží v jím vyvolaném duelu, kdy vítěz Duelu si líze 2 karty. Máme zde opět velmi nebezpečný efekt, kdy hráč v případě prohry, značně pomůže protivníkovi. U Jeřába je však ale větší pravděpodobnost, že do Duelu půjde v situacích, kdy bude mít největší šance na vítězství a hlavně, pokud vyhraje párkrát po sobě, může získat takový herní náskok, že jej už nebude možné zastavit. Za to už to riziko stojí. Courlty Challenger bude postava, která na sobě uvidí politicky posilující attachmenty. Jeho proškrtnutá hodnota na Vojenství jej pak uchrání před všemi duely na Vojenství a lze tak mluvit i o výhodě. Za 2 Fate mít -/2/2 není vůbec špatné, hlavně když si uvědomíme, jak snadno si Jeřáb umí postavy Honorovat a také utrácet Honor při Duelech, který si pak sám generuje. Poslední obavu, že jej zařízne nějaký event umí Jeřáb taky zpracovat. Není moc co řešit 🙂

Hodnocení: Jistotka

Honorable Challenger

Nikoho kromě Lva pravděpodobně nebudou zajímat Lví slzy nad tím, kam to tento klan během několika cyklů dopracoval. Slušně lze říci, že nikam. Honorable Challenger je za 2 Fate 2/1/2 postava. Lev nemá tolik nástrojů jak Honorovat své postavy a trait Pride umí být spíše na škodu než že by to měl být uctívaný nástroj Lva. Honorable Challenger při jim vyvolaném Duelu na Vojenství ocení toho kdo v něm vyhrál tím, že se na konci daného konfliktu nemusí poklonit. Efekt položení/postavení je v L5R velmi ale velmi silný a cenný. V jenom bodě to pak svádí tuto postavu považovat za silnou kvůli tomuto efekt. Máme zde ale obrovské ALE. Trait Pride reaguje pouze na vyhraný konlikt, nikoliv Duel, čili tam kde Courtly Challenger vesele píská, tam si Lev bez drápů stýská. Při troše smůly si tak za 2 Fate pořídíme postavu, která po prvním neúspěchu je jen prázdnou kartou. To znamená investovat do Attachmentů a doufat, že nepřiletí Assasinace. Nevěřím, že Lev bude mít dostatek Duel nástrojů aby tuto kartu hrál případně měl pomoc v podobě Dračího či Jeřábího Splashe. Jedná se tak o další promarněnou šanci pro Lva. Třeba to někomu jednou u FFG dojde. Dokud Lev nebude mít patřičné nástroje aby úspěšně vyhrával Vojenské konflikty, je trait Pride za trest.

Hodnocení: Čekačka – ve Lvím Swarmu a s druhým Strongholdem je tu do budoucna naděje na Klíčovku

Sincere Challenger

Fénixovi by u jeho Challengera nejvíce slušel Shugenja, ale Courtier také ujde. Sincere Challenger má trait Composure, který mu dává bonus +2 do Politiky. Vítěz v jím vyvolaném duelu pak do konce konfliktu získává imunitu před Eventy. To opět stejně jako u Jednorožce, svádí k oboustrannému užití, kdy buďto své postavě zařídím ochranu, nebo zabráním protivníkovi aby na tu svou hrál posilovací eventy. Hrátky s Elementy, to Fénix umí na výbornou, nicméně s točeňákem už si netyká tak moc dobře a Composure trait mu tak může občas dělat problémy. Za 2 Fate si pak nese 2/1/2 hodnoty a náhodný Dishonor z rukou jeho soupeře může opět uškodit. Fénix má dlouhodobě problém s udržováním Honorovaného stavu u svých postav a je tak dost často nucen šahat po Elementu Ohně. Pokud se zaměříme hlavně na to, jak obtížně či pravidelně bude mít výsledek Duelů hráč Fénixe pod kontrolou, dostane Sincere Challenger málo pozitivní hodnocení.

Hodnocení: Klíčovka

Loyal Challenger

Když jsem poprvé spatřil Loyal Challengera, řekl jsem si že Škorpion zase připomněl někomu od FFG, že ta Domina ke které chodí každý čtvrtek na „konzultace“ je z klanu Bayushi. Za 2 Fate má Loyal Challenger 1/3/0 hodnoty. Ze všech Challengerů se tedy orientuje nejlépe na to, v čem vyvolává Duely. Mít pak 0 na Honor znamená, že mu nevadí být Dishonorován a stále bude pracovat výkonně a efektivně.  Jeho první schopnost dává jeho vlastníkovu 1 Honor vždy, když tato postava vyhraje konflikt (nikoliv duel) a ztratí 1 Honor pokud prohraje konflikt. Jeho Duel pak „vymaže“ schopnosti toho, kdo Duel prohrál. Tedy pokud by náhodou nechtěl Škorpion získat či ztratit 1 Honor, může Duel prohrát úmyslně či pokud se Loyal Challenger bude účastnit Vojenského konfliktu, efektivně může vymazávat text u postav, které nejsou až tak silné na politiku. Věc, která mě zaráží a potvrzuje teorii s dominou je, že za 2 Fate získat 3 do Politiky je kompletně mimo křivku. Pokud by měl Loyal Challenger aspoň 0 na Vojenství, bylo by to pochopitelné. Ano, Loyal Challenger může dostat na frak ve Vojenském Duelu, ale pojďme si říci, jak moc ohrozí Dishonorovaný Duelista tuto postavu, pokud se rozhodne vyzvat Škorpiona. Hlavně pokud si Škorpioní hráč najde zálibu v Poison kartách. Z pohledu Škorpiona, který má spíše rozhodovací paralýzu co z balíku vyndat, dostane Challenger nižší hodnocení. Být toto ale Lví karta, máte tu Jistotku.

Hodnocení: Klíčovka (Z pohledu Škorpiona)

Aspirant Challenger

Aspirant Challenger je zástupce Challenger karet z řad neutrálek. Člen klanu Mantise má pak Composure Trait, který mu dává +2 k jeho Glory hodnotě. Jeho Duel pak vítěze duelu Honoruje. Vztato kolem a kolem, tato postava je platná až když je Honorována. Nedej bože, když je to naopak. Najednou máte nehratelný papír. Aspiring Challenger navíc svůj efekt vyhodnotí pouze jednou. V krásném světě z něj tedy může být 5/5 postava. To za předpokladu že se Vám jej podařilo Honorovat a je spuštěný trait Composure. V tom smutném světě je to Dishonorovaná 0/0 snažící se vyhrát Duel na který bohužel už do konce hry nemá. Aspiring Challenger je pak jako neutrálka hratelný jen pro některé klany. Sice se může vyskytnout mimo Duel balíčky ale postava za 2 Fate to pro své obsazení do balíku má již teď dost těžké. Trošku mi hodnocení sklouzává k Čekačce či Hřbitovce. Neumím si představit důvod, proč by jej hrál třeba Jednorožec či Škorpion.

Hodnocení: Klíčovka

Prudent Challenger

Prudent Challenger krásně uzavírá celou „Challenger“ sérii a svou kvalitou patří do horní poloviny všech pitvaných karet v tomto článku. Drak je dobrý ve dvou věcech. V Duelech a Attachmentech. Lépe řečeno v jejich hraní, hledání, využívání a v neposlední řadě jejich odstraňování. Dračí karta „Let go“, kvůli které se Drakem splašuje, je toho důkazem. Prudent Challenger je pak velmi solidní Duelista, s dobrou hodnotou do Politiky a Vojenství. Následná možnost vyvolat Duel a odstranit Attachment z toho kdo jej prohrál je hezká utilitka. Další pozitivní věc je trait Courtesy. Drak mívá občas problém s Fate a tohle mu pomůže. Bude však Drak Prudent Challengera hrát? Věřím že se občas v balíčku objeví ale stále čeká na své vlastní Duelistické prostředí, které přijde s jeho Clan packem. Prudent se bude v balících objevovat dle toho, jak moc bude „meta“ nakloněná hraní Attachmentů, případně Duely budou v kurzu a Drak s nimi bude umět pracovat.

Hodnocení: Klíčovka 

Krabí karty

Siege Captain

Bez schopností, pouze silné hodnoty. Za 3 Fate může Krab na stůl vyslat postavu o síle 5/1/2. Pro tuto postavu by Lev zabíjel, neboť způsoby, jak si zdvojnásobit úvodní hodnotu má dostatek. Nicméně Krab jej ve frontě předběhl a tak je to on, kdo má k dispozici takovouto úžasnou sílu. Nicméně, jen síla někdy nestačí a samotný Krab pravděpodobně nebude mít moc užití pro takovouto postavu. Trait Commandere a Engineer vypadá zajímavě, zatím však pro něj neexistuje využití. Celkem vysoká Glory hodnota u této postavy pak z ní u Kraba dělá jasný terč pro Dishonoraci.

Hodnocení: Čekačka

Hida Yakamo

Jak si představit Krabího Duelistu? Za 4 Fate silná postava s hodnotami 4/2/1 a traitem Berserker. Krabovi se pomalu ale jistě o další krok kupředu začíná formovat Berserker balíček a o stupeň výše se posouvá Krabí klacek (Wicked Tetsubo) z čekačky na hitovku. Hida Yakomo za předpokladu, že Krab má méně Honor než protivník, nepokleká po ukončení Válečných konfliktů a v případě Duelů je nikdy neprohraje. Respektive, u Duelů jsou vždy dvě strany. Winner a Looser of a Duel. Na každého se něco aplikuje a vždy tak záleží na daném Duelu. V případě Yakama ho prohra netrápí a negativní efekt za prohru se mu tak vyhne. Yakamo je pak jasná, před nikým a ničím nepoklekající Hitovka a nosná páteř budoucích Berserker balíčků.

Hodnocení: Hitovka

Guardian of Virtue

Omezení na Element je občas bolestivý. V tento moment je tato postava pro Kraba nehratelná a jako Splash se tak může objevit jen u Jeřába a Fénixe. Guardian má pak trait Composure, kdy při jeho funkčnosti se tato postava po obraně nepoklání. Za 2 Fate mít na stole 2/2/1 není tak špatné a v Honor Balících se může jednat o dobrou podporu. Nicméně Krabí Splash má mnohem lepší karty a Honor balíčky se zatím tak moc nehrají. Pokud by se hráli, dal bych této kartě Klíčovku. Pokud by Krab měl špatný výběr na Splash, dostala by Čekačku. Bohužel jí takto musím šoupnout Hřbitovku. Aspoň dokud se nezmění Role.

Hodnocení: Hřbitovka

Yasuki Procurer

Za 2 Fate courtier postava s hodnotou 2/2/0. Za akci se tato postava může Dishonorovat a zlevnit o 1 Fate Attachment, který v dané fázi zahrajeme. Nenapadá mě moc důvodů proč tuto postavu hrát. Díky jejímu efektu který funguje na celou fázi, je možné spustit tento efekt hned v prvním možném okamžiku a následně si v hlavně zapamatovat, že mám možnost zahrát Attachment o 1 Fate levnější, například až v posledním konfliktu, v momentě, kdy už si soupeř nepamatuje, že můžu něco takového zahrát. Krab nemá nástroje jak si Honorovat postavy a tak mu zbývá jen útok na Element Ohně, což je pro něj jeden z nejméně důležitých Elementů. Yasuki Procurer si tak hráče dostane jen svým úšklebkem a „saké co má říz“. Na obrázku je totiž znázorněno ono pašování zbraní v sudech se Saké, které zajišťuje klan Kudlanky. Krab se na tuto kartu dvakrát nepodívá a jedinou zvláštní šancí je pro tuto postavu Krabí Swarm balík zaměřený na Attachmenty.

Hodnocení: Čekačka

In Defense of Rokugan

První povídky, které k L5R vznikali, nejprve „představovali“ velké klany, jejich problémy, zvyky a úhel pohledu. V Krabí povídce bylo podtrženo téma obětování se, kdy Hida Tonomatsu (hřbitovka) obětovala sama sebe, aby se Hida Kisada mohl věnovat bitvě jako velitel. Ve stejném duchu funguje i tento pitvaný event. Za 1 Fate obětujeme během konfliktu svou postavu, která je zároveň obráncem. Pak vybereme postavu, která je útočník a té na tvrdo nastavíme hodnotu u Vojenství na 0. Díky nastavení na tvrdo, je už jedno, zda postavu dále posilujeme. Její hodnota se vždy vrátí na nulu. Za 1 Fate tak můžeme zvrátit protivníkovu investici (Banzai, Charge atd.) do konfliktu. Ano, musíme obětovat postavu, nicméně už samotným obětováním, Krab si může šáhnout na další efekty (Yasuki Taka, Stoic Gunso, Vengeful Berserker). V případě Swarmovacího Kraba se může jednat o úžasnou kartu. Hratelnost karty je však omezena jen na jeden konflikt ze čtyř. Tedy ten, kdy Krab je obránce během Vojenského útoku. Určitou skulinku pak můžeme mít v případě, že po této kartě, bude následovat výzva do Duelu, která bude mít další zdrcující efekt. Tedy že do Politického konfliktu nastrčím svého Duelistu a vygumuji hodnoty na Vojenství u soupeřovi postavy. Tu následně vyzvu na Vojenský Duel. Tím, že se jedná o Event kartu, kterou lze Splashovat, bude zajímavé sledovat její možný výskyt u jiných klanů. Například Jednorožec by kvůli Fight On mohl Kraba vytěžit na maximum. Krab má ale i jiné, možná lepší karty, na kterých Influence hodnoty plácat. Poslední možností jsou klany, které potřebují vyhrát o určitý počet Skill bodů (pět a více) aby mohli spustit efekt. To už je ale hraní karet aby fungovali karty a tím směrem by se neměl nikdo dát.

Hodnocení: Klíčovka

Smuggling Deal

Tato karta zachycuje uzavření dohody mezi klanem Kudlanky a klanem Kraba o zásobování. Na obrázku je Yasuki Taka a Yoritomo. Hráč při zahrání této karty, daruje svůj jeden Honor token soupeři a následně si zvolí postavičku kterou ovládá. Nyní může zahrát její schopnost podruhé. V případě slabších postaviček, není tato karta až tak důležitá, nicméně důvod proč stojí tři Influence dává smysl při pohledu na postavy které za akci mohou poklonit protivníkovu postavu, generují Fate, harpunují či vyvolávají Duel nebo v určitý moment dokonale decimují soupeře.  Například u Lva a jeho Kitsu Spiritcallera tak z hrobu můžete vytáhnout rovnou dvě postavy a to za ztrátu jen jednoho Honor tokenu. Toto generuje tak obrovské tempo (za předpokladu, že je co tahat z hrobu) že se možná i díváme na kandidáta na Restricted list. Hlavně když cena tohoto Eventu je 0 Fate. Support of the Crab možná bude hodně populární Role karta 🙂

Hodnocení: Hitovka

Honed Nodachi

Žijeme v období Let Go a tak jakýkoliv Attachment který stojí více jak 1 Fate je dost často zkoumán velmi tvrdě. Má cenu jej zařadit, zahrát a po zahrání Let Go přijít o Fate tempo? Za 2 Fate získáme +3 do Vojenství, což je silný efekt, nicméně Jade Tetsubo má stejné hodnoty (stejně jako další Attachmenty) a jejich výskyt na turnajích či for fun hrách je mizivý. Schopností Honed Nodachi je, že pokud postava ke které je tato karta přilepena vyhraje Vojenský konflikt, můžu z ní zahodit 1 Fate a nechat protivníka zvolit jednu svou postavu, která se konfliktu účastnila. Ta postava bude zahozena do Diskardu. Čili za X Fate musím vyvolat postavu, umístit na ní dalších X Fate, zahrát na ní za 2 Fate Honed Nodachi, vyhrát konflikt a nyní můžu 1 Fate zahodit vše pro to, aby soupeř zvolil jednu ze svých postava a tu zahodil. Celá cesta za tímto efektem je hodně klikatá a strmá. Stačí nevyhrát daný konflikt, být s danou postavou poslán domů, dostat Let Go nebo Asasinaci a celá ta obrovská investice přišla vniveč. Nedej bože, pokud by se postava účastnila konfliktu ve kterém jsou dvě a více postav a soupeř si tak může volit, kterou z nich nakonec zahodí. Má to být ta, která už na sobě nemá Fate a stejně půjde pokloněná domů? Celý ten proces je hodně krkolomný. Ke všemu má tento attachment trait Restricted a musí být hrán jen na Bushi postavy. Stále však nedokážu dát této kartě Čekačku. Můj vnitřní nenažraný Timmy se na tuto kartu těší.

Hodnocení: Klíčovka (subjetivně, jinak si dejte Čekačku)

Heavy Ballista

Krab má na Holdingy přetlak. Má jich mnoho a stejně tak efektů, které na ně reagují. Heavy Ballista reaguje pouze na jeden konflikt ze čtyř a to Válečný konflikt kdy Krab brání. Pokud je toto splněno, může Balistu spustit a zahozením karty z ruky může jednoho z útočníků poklonit nebo z něj zahodit 1 Fate. Pozitivní je, že tento efekt lze spustit, aniž by bylo na provincii s Balistou útočeno, stačí když se útočí jinde a Balista může stejně pálit. Zde se dostáváme k problému. Stačí mi Politický útok na tuto provincii a můžu jí zlomit a Holding zahodit. Dále nutnost zahodit kartu z Ruky je pro Kraba trošku více bolestivé. Pokud by tento Holding ještě přidával k síle provincie, Krab by o ní možná uvažoval. Takto díky přetlaku Holdingů, kdy také není dobré jich mít v balíku hodně (už jsem zažil Dynasty fázi se 4 Holdingy na provinciích) nemá Balista moc šanci na zařazení.

Hodnocení: Klíčovka

Krab si v tomto rozšíření určitě polepšil co se Berseker balíčku týče. Siege Captain a Hida Yakamo jsou cenné kousky. Smuggling Deal je pak karta, která je sice situační ale s rozhodujícím dopadem.

Dračí karty

Tranquil Philosopher

Pokud vám připadá pán na obrázku povědomý, tak pravděpodobně navštěvujete vlaková nádraží. Tam je taky takový pán, podobně oblečený, který z věcí škemrá Fate. Za 3 Fate dostává Drak další Monk postavu, která má hodnoty 2/2/2. Její cenu pak ospravedlňuje efekt, kdy zvolíte nezabraný Element a z něj přesunete Fate na jiný nezabraný Element. Samozřejmě se záměrem, že s daným Elementem v době co nejkratší vyhlásíte konflikt případně si ho nějakým jiným, Draku podobným trikem, stáhnete sami. Pokud budete mít mnichů ve hře více, můžete začít řádně luxovat. To jde samozřejmě na úkor skutečné bojové síle na lámání provincií. Nejedná se o špatnou kartu a ani efekt, jen by to chtělo ještě trošku karet tu a trošku támhle aby se z této postavy stala klíčovka.

Hodnocení: Čekačka

Kitsuki Counselor

 Drak má ve svých balících buďto Bushi, Monk nebo Shugenja postavy. Když se zamyslím, z hlavy vám řeknu snad jen dvě Courtier postavy. Counselor nebude ten typ, kvůli kterému Drak začne hrát „target your courtier“ karty. Za 1 Fate máme 1/1/1 postavu, která pokud máte Composure, získává +1/+1 do Vojenství a Politiky. Jedná se o levnou a zvláštní kartu spoléhající na Duelové hrátky s Točeňáky. Drak totiž málokdy bude při Draw fází dávat na točeňáku nízké hodnoty. V některých balících tato karta bude, v některých nebude. Jednou bude v Kitsuki Courtier balících ale to chce ještě čas. Díky tomu z ní není Hřbitovka ale ani Čekačka.

Hodnocení: Klíčovka

Mirumoto Hitomi

Hitomi svým efektem připomíná kartu For Shame, která Draku byla zapovězena skrze jeho nedostatek Courtier postaviček. Hitomi umí vyvolat Duel na Vojenství a to až s dvěma soupeři najednou. Jejich hodnoty se v tomto případě sčítají a fungují jako jeden soupeř. Ten kdo prohraje o svých postavách rozhodne, zda se mají poklonit nebo Dishonorovat. Úžasné je, že se Hitomi může účastnit Politického konfliktu a tam dva nebohé písaře s nulovou hodnotou vyzvat na meče. Pokud je navíc postava již dishonorovaná, automaticky pokleká, protože hráč nemá již na výběr. U Dračího balíku to Hitomi bude mít malinko těžké. V Dračím Duel balíku bude Jistotkou, v ostatních se nemusí ani objevit.

Hodnocení: Jistotka v Duel balíku.

Karmic Balance

Resetovací karta. Pokud máte vy i soupeř stejně na točeňáku, smíte tuto kartu zahrát. Následně dojde k zamíchání ruky, diskardu a stávajícího konflikt balíčku a líznutí 4 karet. Následně tuto kartu odstraníte ze hry. Za 4 influence bodíky nečekám, že tuto kartu uvidím u jiného klanu ve Splashi. Ani moc nečekám, že tuto kartu uvidím v Dračím balíku více než jednou. Nečekám ani, že jí vlastně uvidím v jakémkoliv balíku vyjma Duelovacího, kdy bude hrát Drak na Honor a tedy bidovat na točeňáku nízko, následně zahrajíc tuto kartu a kompletně stáhne karetní rozdíl mezi ním a soupeřem. Když o tom tak přemýšlím, neznám Draka který by do této strategie šel.

Hodnocení: Hřbitovka

Magnificent Triumph

Máme zde dvě možnosti. Buďto je na obrázku Agasha Sumiko nebo Kitsuki Shomon. Každopádně se jedná o výsledek Duelu, kdy si Drak s někým vytřel … Dojo. Během konfliktu zacílíme na vítěze Duelu který v tomto konfliktu proběhl a ten získá +2/+2 k Vojenství a Politice a získá imunitu před nepřátelskými Eventy. Pokud přibude Drakovi více takových karet, může se stát, že prohrát proti němu i méně bolestivý Duel bude nakonec znamenat i prohraný konflikt. Drakovi protihráči mohou být tlačeni aby do Duelů více investovali a tím vyčerpali své zdroje, potřebné později. Sice jen spekuluji ale Jeřáb i Drak tuto kartu ve svých Duel balících hrát budou. Jeřáb samozřejmě za cenu 2 Influence bodíků. Jeřábí Clan pack může následně poskytnout takové Duel karty v jeho barvě, že ani v Jeřábím balíku nakonec tuto kartu potkat nemusíte. Stále se však jedná o Hitovku pro Draka ale Klíčovku pro ostatní, protože mimo Duel balíček tato karta nemá žádnou sílu.

Hodnocení: Hitovka v Duel balíku. Klíčovka kdekoliv jinde.

Mirumoto Daisho

O Attachmentech, které stojí více jak 1 Fate a co si o nich myslím již víte. Daisho má navíc super omezení v podobě, že namísto dvou Restricted karet smíte mít pouze tuto. Efektem karty pak je, že pokud postava s přilepenou kartou Dueluje, nesmí váš soupeř na točeňáku natočit 1 nebo 5. V jednom směru je to super, neboť vždy ukradnete 1 Honor pokud máte dost silnou postavu. Zároveň to soupeři neguje trait Composure, kdy on musí mít nižší hodnotu na točeňáku než vy. Díky této kartě tak můžete plnit i tu horní hranici, kdy dáte 5 a soupeř musí 4 a s tím plníte podmínku, že na točeňáku musíte mít více. Tato karta umožňuje velmi zvláštní kombinace, které rozhodně nelze vytušit po jednom či dvěma zahrání. Mirumoto Daisho odemyká spoustu možností pro Lva. Influence hodnota 2 je bolestivá ale ospravedlnitelná, obzvlášť, když se v Dračím splashi skrývá Let Go.

Hodnocení: Klíčovka

Solitary Strength

Karta na kterou si Drak minimálně do Května 2019 nešáhne, neboť Air roly má momentálně Jeřáb a Fénix. Druhá podmínka, postava s tímto Attachmentem se musí konfliktu účastnit sama. Pokud protivník harpunuje, nebo pošlete postavy dvě, Attachment je dole. Tohle všechno pro to, aby šlo utratit 1 Fate za zisk hodnot +1/+2 do Vojenství a Politiky. Pokud postava vyhraje konflikt, jako Reakci získáte 1 Honor. Drak útočí mnohdy sám, to není takový problém. Problém je, že tuto kartu nemůže nyní hrát a omezení jsou tak velká, že za 1 Fate raději zahraje cokoliv jiného. I efekt, kdy v reakci získá Honor jej moc nevytrhne. Ano, skrze hrátky s točeňáky může docházet k nutnosti vygenerovat si Honor, nicméně ten 1 Honor lze získat snáze a lépe skrze jiné karty a akce.

Hodnocení: Hřbitovka

Mirumoto Dojo

V Rokuganu existují dvě veliké školy pro Duely. Jedna je součástí Dračí rodiny Mirumoto a ta druhá patří Jeřábí rodině Kakita. Dračí učí souboj s dvěma meči naráz, ta Jeřábí rychle tasit a pracovat jen s jedním mečem. Mirumoto Dojo vám jako Holding umožní vyvolat během konfliktu Vojenský Duel. Tedy i během Politického konfliktu. Looser, tedy ten kdo Duel prohrál, přijde o 1 Fate ze své postavy zpět do banku vlastníka. Pokud byla v Duelu vítězem postava s traitem Duelist, Fate se zahazuje. Pokud tedy můj účastník Duelu na sobě nemá žádný Fate, nemám co ztratit. Pokud můžu odebrat protivníkovi Fate z hodně silné postavy (článek Back to Basics #4) může se jednat o zásadní ránu pro soupeře. Dojo navíc umí vyvolávat Duely libovolně během kteréhokoliv konfliktu a není omezeno útokem na provincii. Tedy na sebe může vázat další Duel efekty.

Hodnocení: Jistotka v Duel balících. Klíčovka ve Fate control balících. Jinak jí ale neuvidíte.

Drak si určitě z Premium boxu do balíků přinese Mirumoto Hitomi a pro Duely Mirumoto Dojo. Mirumoto Daisho pak představuje docela zajímavý oříšek, který pokud Drak rozlouskne aniž by si poškodil chrup, může být hodně měnící kartou. Zbytek je takový hodně situační a v případě Karmic Balance, hodně mimo. Zrovna u té Balance se však rád nechám někdy uvést v omyl 🙂

Lví karty

K tomu jak strhnout náplast z rány jsou dva přístupy. Ten rychlý kdy si člověk zařve a ten pomalý, kdy útrapně syká milimetr po milimetru. Jistě víte, že jsem Lví hráč a protože se mi podařilo zkombinovat oba postupy naráz, tedy že sem si s útrapným sykáním nechával Lva nakonec, nakonec jsem raději škubl abych to měl za sebou. Lev je tedy třetí pitvaný klan.

Student of War

Tato paní díky svému Composure traitu umí být nezničitelná. Neodstraňuje svůj Fate a nemůže být discarded (vyhozena do hrobu). Stále však může být removed from the game, tedy odstraněna ze hry. Zatím taková karta neexistuje ale jako Lev vyhledávám problémy kde nejsou 🙂 Lev co se hrátek s točeňáky a schopností mít zapnutý Composure trait to však nemá tak snadné. Stačí aby hodnota byla rovna nebo větší a Student of War ztrácí nesmrtelnost. Za 3 Fate máme Bushi potavu, která má hodnoty 3/2/1. Proboha jsme Vojensky orientovaný klan. Jak to že Bushi postava má Politickou hodnotu o stejné síle jako někteří Courtieři z klanu Škorpiona nebo Jeřába. Další karta, která funguje jen jako nositel hodnot a to ještě takových, kterých nám nepomůžou vyhrát Vojenský konflikt. Za 3 Fate mít hodnotu 3 na Vojenství je bohužel k ničemu. Kartu u Lva samozřejmě uvidíte hrát. On Lví problém je, že ty hodně špatné karty nahrazuje těmi méně špatnými.

Hodnocení: Čekačka

Ikoma Orator
Další zbytečně potištěný papír. Ikoma Orator (okecávač rodu Ikoma) za 2 Fate je postava o hodnotách 2/1/1 s možností, že pokud jsem více čestný, má bonus +2 k Politice. Jukněte se ke Krabovi na jejich Guardian of Virtue nebo Yasuko Procurer. To co je pro Kraba „meh“ karta je něco, o čem si Lev může nechat jen zdát. Další politik do Vojensky orientovaného klanu. Designéři by zasloužili proplesk.

Hodnocení: Hřbitovka

Matsu TsukoMatsu Tsuko se nám už v příbězích objevila a tak její zhmotnění v papírové podobě byla jen otázka času. Pokud čekáte, že budu pokračovat v kyselé vlně, zde vás zklamu. Po dlouhé, velmi dlouhé době je Matsu Tsuko konečně solidní karta, která má své místo v balících zajištěno. Možná. Během konfliktů, ve kterých tato postava útočí a pokud jsem více čestný než protivník, mohu zredukovat cenu karty, kterou zahraji z ruky o 2 Fate. Matsu Tsuko mi tedy poskytne slevu. Tsuko by teoreticky mohla být jedna z prvních karet, které poskytnou dostatek argumentace pro zařazení těch 2 a více Fate stojících Attachmentů. Samozřejmě za podmínky že Tsuko bude útočit a já tu 2 a více Fate stojící kartu budu mít. Spousta „pokud“ je bohužel něco, na co je Lev zvyklí a skrze jeho optiku není Matsu Tsuko špatnou kartou. Za 4 Fate má solidní hodnoty a hlavně, konečně, hurá, hodnotu 4 do Vojenství. Way of the Lion tak má o cíl navíc.

Hodnocení: Hitovka (protože nic lepšího nemáme)

True Strike KenjutsuPokud jde o Lví splash karty, mnohdy se ocitáme v situaci, kdy „naše“ karty mnohem více a lépe slouží jiným klanům. Fénix a Jednorožec by mohli vyprávět.  Postava, kte které je tento Attachment přilepen získá možnost během konfliktu vyvolat Válečný Duel, kdy se počítají pouze Base hodnoty postav. Tím se dají obejít monstra, na kterých je nalepeno několik katan. Také se o další krůček zvyšuje důležitost karty Way of the Lion, která zdvojnásobuje Base hodnotu. Ten kdo Duel prohraje, se musí poklonit.  Naprosto super efekt. Teď si jen udělejte statistiku, jak jsou na tom Lví postavy s Vojenskou hodnotou a porovnejte si je například s Krabem.

Hodnocení: Hitovka (v rukách jiných klanů)

Glorious Victory

Za 3 Fate stojící Event se Lev může odměnit, pokud právě zlomil provincii a to jen během Vojenského konfliktu. Může Honorovat všechny své postavy které ovládá. Je možné, že tento Event najdete u pokusného Fénixe v jeho Glory balíku, nicméně Lev nemá dost silných postav, aby si mohl dát stranou 3 Fate a rozhodnout se zlomit provincii a k tomu získat výhodu. On nemá ani dost postav s takovou Glory hodnotou, aby pro tuto kartu našel odůvodnění pro zařazení do balíku. Nejprve totiž Lev musí konflikty začít vyhrávat, než se dostane k tomu, hrát karty odměňující jej za vítěství. 3 Fate často musí spálit během konfliktu, aby jej vyhrál a ke všemu ještě zlomil provincii. Stačí pak hráti proti klanu, který má levné rušení Eventů (Voice of Honor, Forged Edict) a sám se může znevýhodnit ztrátou 3 Fate bez efektu. Protože kartu lze zahrát až po zlomení provincie, čili po Vojenském útoku, máme další problém. Bonus z Honorovaných postav využijeme už jen při Politickém útoku/obraně a případně díky novému Lvímu Strongholdu ještě při dalším Vojenském útoku. Musíme tedy doufat, že Honorované postavy zůstanou alespoň ještě 1 kolo ve hře. Pokud by Lev měl volný přístup ke kartě For Greater Glory, stejně by to k ničemu nebylo a to kvůli další nutnosti investovat Fate. Bohužel, Lev jde zase opačným směrem co ostatní klany a doslova utíká od toho, co potřebuje. Influence hodnota 3 je pak další velký zářez bránící i případnému splashování. Je to škoda. Artwork je nádherný a stačilo dát této kartě o 1 Fate nižší cenu a vymazat Influence hodnotu (stejně jako u Duty) a Lev se mohl mít o fous lépe.

Hodnocení: Hřbitovka

The Fires of Justice

Karta zamknutá na Elementální roly. Kupodivu si Lev na tuto kartu šáhne a hratelná pro něj bude až do Května 2019, kdy opět dojde ke změně. Za 2 Fate se pak dostaneme k následujícímu efektu. Po té co vyhraji konflikt (pauza na smích) můj protivník zvolí jednu ze svých postav, které se konfliktu účastnili. Já následně rozhodnu, zda z té zvolené postavy odstraním všechen Fate nebo všechen Fate co protivník vlastní na tuto postavu přesunu. Asi si umíte představit, že budou situace kdy protivník žádný Fate u sebe v Banku mít nebude. Nebo naopak, jeho postava bude kompletně bez Fate. Cena, efekt, podmínky spuštětní. Vše křičí jsem Lví karta a jsem špatná.

Hodnocení: Hřbitovka

Hand to Hand

Jedna z prvních spoilovaných karet z Premium boxu, dávala jistou naději, že Lev bude mít nástroje, které z něj opět udělají jeden ze 7 velkých klanů schopných hrát o přední příčky na turnajích a herních akcích. Hand to Hand je karta, která umí odstranit Attachment a pokud jí srovnám s Dračí kartou Let Go, která je nejvíce hranou kartou v L5R. Let Go je karta, která dokázala vypudit z většiny balíků Attachmenty dražší než 1 Fate a hlavně je nutností na likvidaci karet, které umí vyhrát hru. Například Cloud the Mind, Reprieve, Finger of Jade či Spyglass. Zde přichází Lví varianta Let Go. Lze jí zahrát pouze při Válečném konfliktu. Zvolím nepřátelský Attachment a ten zahodím. Pokud vše proběhlo v pořádku, soupeř může naprosto stejně zahrát celou schopnost této karty znova. Pokud je moje postava s Attachmentem doma, nikoliv v konfliktu, je odejmutí uchráněna. Máme zde tedy velmi situační Let Go, trestající větší nasazení Attachmentů do konfliktu. Díky Influence hodnotě o velikosti jedna, začíná být Lví splash hodně zajímavý pro některé klany (Drak, Jednorožec, Krab). Lva svým způsobem osvobozuje od „nutnosti“ splashovat Drakem. Bohužel, karta je opravdu velmi situační a ve srovnání s Let Go svým Lvím způsobem pokulhává.

Hodnocení: Hitovka u Splashů, Jistotka u Lva

Tacticians Camp

Vrchní velení (lepší než Tábor Taktiků) si nese trait Battlefield. Pokud vám připadá divné, proč je hlavní mozek zodpovědný za vedení války nazýván bojištěm, buďte v klidu. Jsme u Lva. Opět se jukněte ke Krabovi a jeho Kuni Laboratori, která dává +1/+1 bonus. Teď se podívejte ke Lvovi, který dává +1 k Vojenství a to jen těm postavám, které jsou Honorované. Mít reálný bonus +1 až +2 z Holdingu (bavíme se tu o situaci, kdy mám 2 Honorované postavy ve hře) na Vojenství je prostě zatraceně málo a čert vem bonus +1 k síle provincie. Dokud Lev nebude mít snadnou Honoraci nebo alespoň postavy které si to umí pořídit sami (ano, koukám na tebe Honored General) je tato karta na Čekačce. Mohla to být Hřbitovka ale jedná se o Lví nadprůměr.

Hodnocení: Čekačka

Občas mi připadá, že Lev v útlém dětství některému z designérů rozšlapal všechny bábovky, snědl svačinu a vypálil jeho rodnou ves. Tam kde klany dostávají v průměru 3 dobré karty a zbytek jsou náznaky budoucích balíků, Lev dostává degenerativní chorobu, kdy naše nejlepší karty jsou stále ty z Core setu či sem tam náhodný úder z některého z cyklů.

Jeřábí karty

Kakita Toshimoko

Kakita Toshimoko, momentálně nejlepší žijící Duelista Rokuganu. Tedy, aspoň oficiálně, možná tam někde v horách žije nějaký lepší Duelista ale spokojme se s tím co máme. Jeřábovi se konečně zhmotní postava z povídek a hned je to postava o ceně 4 Fate. Její hodnoty jsou 4/3/2 což je u Jeřába solidní a svým způsobem je u něj vyšší Glory hodnota velmi vítána. Pokud máte problém v konfliktu a je Toshimoko přítomen, můžete s ním vyvolat Vojenský duel, kdy protivníka vám bohužel volí soupeř. Pokud Toshimoko zvítězí, obě strany mají do konfliktu 0 bodů a celý konflikt končí remízou. Jeřáb má tak v Toshimokovi nástroj, jak se ubránit celému Vojenskému útoku, aby se později mohl soustředit skrze Politiku na protiútok. Samozřejmě se může účastnit i politických konfliktů a pokud mezi těmi všemi Courtiery bude alespoň jeden s Vojenskou hodnotou (nebude proškrtlá) může jej vyzvat na Vojenský duel a ubránit i Politický konflikt. Pokud si do celého mixu ještě zamícháte Way of the Chrysanthemum kdy pustíte provinci skrze točeńák na hodnotě 1 zatímco soupeř to vytočí vysoko, může být Toshimoko a Jeřábí karty podporující Duely součástí prvních funkčních Honor balíčků. Toshimoko je Hitovka. Jistotkou by byl, pokud by Jeřáb neměl takový přetlak 4 Fate postav. Jeřába čeká těžké rozhodování.

Hodnocení: Hitovka

Ichigenkin Soloist

Kromě velmi těžce nevyslovitelného názvu této postavy, určitě po mém Lvím pláči, zbystříte při juknutí na hodnoty. Za 1 Fate dostat hodnotu 2 v Politice není vůbec špatný obchod. Trait Courtier pak Jeřábovi velmi vyhovuje. Trait Composure pak brání tuto postavu před Triggered abilitami soupeře (Action: Reaction: Interupt: atd.). Jeřáb má k dispozici postavu Doji Whisperer, která za 1 Fate má v Politice sílu 3 a kvalitativně tak Ichienkin Soloistu převyšuje. Rozhodující pak při Jeřábově rozhodování kdo bude bydlet v jeho balíku je jeho pohled na trait Composure. Bojím se, že Ichigenkin Soloista zůstane v deskách. Neumím si moc představit situaci, kdy soupeř bude chtít cílit takto slabou postavu. Pokud tedy nebude vaším záměrem ze Soloisty udělat super silného Attachmenty oblepeného Solistu s protekcí proti soupeřovým schopnostem…

Hodnocení: Klíčovka

Paragon of Grace

Mít na jedné kartě současně trait Bushi a Courtier není příliš běžné a pokud máte v balíku karty cílící na jeden z těchto dvou traitů, Paragon vám poskytne více univerzálnosti pro vaší ruku. Otázkou je, zda v Jeřábím balíku vůbec nějakou tu „target bushi character you control“ najdeme. Pokud Paragon útočí či brání sám, soupeř musí zahodit kartu. Pokud je Paragon Honorovaný, musí jí zahodit náhodně. Pokud Jeřáb pojede Honor balík, tedy bude krotit i točeňák na 1, může být Paragon zajímavým nástrojem, který po delší čas, bude ukrajovat soupeřovi karty a následně ho zařízne v případě bidování o výši 1 i u soupeře. Nutnost aby se účastnil sám však znamená veliké riziku jej poklonit či obejít a bez větších starostí zlomit provincii. Pokud by měl Glory hodnotu 2, pravděpodobně by byl mnohem užitečnější. Paragon je pak Čekačkou, protože si musí na určité další karty počkat. Pak si jej umím představit v silném control balíku, kdy soupeř bude nešťastný a s prázdnou rukou. Momentálně je to jen zabírač místa v balíku, bez řádného dopadu na hru.

Hodnocení: Čekačka

Kakita Dojo

Draci mají své Duelistické Dojo, musí jej mít tedy i Jeřáb. Kakita Dojo stejně jako to Dračí vám umožní vyvolat Duel během libovolného konfliktu. Ten Duel bude Vojenský a ten kdo v něm prohraje, nesmí spouštět své schopnosti. Pokud prohrál navíc s Duelistou, ještě se musí poklonit. Toto je naprosto úžasná varianta AFWTD od Škorpiona a v Duelistickém balíku naprostý základ všeho. Mít možnost kompletně vypnout nepřátelskou postavu je hodně cenné. Toto je jeden z těch několika Duelů, který pravděpodobně bude chtít soupeř vyhrát. To může vést opět k již zmiňované pasti s Way of the Chrysamthemum.

Hodnocení: Jistotka v Duel Decku

Iaijutsu Master

Attachment hratelný jen u Draka a Jeřába a to kvůli jeho omezené hratelnosti pouze na postavy s traitem Duelist. Attachment dávající za 1 Fate bonus +1/+1 je celkem solidní a schopnost přidat či ubrat k hodnotě nastavené na točeńáku jistě Jeřáb ocení. Opět v momentě, kdy otočí 1 a sníží na hodnotu 0 a následně zahraje Way of Chrysanthemum případně si naopak 1 hodnotu přidá a těsný Duel vyhraje. I v případě Duelu, kdy oba hráči nastaví na točeňáku hodnotu 1, skrze snížení na 0 získáte alespoň 1 Honor.

Hodnocení: Hitovka v Duel decku, jinak Hřbitovka

Try Again Tomorrow

Opět jedna z prvně spoilovaných karet k CotE. Try Again Tomorrow funguje jen v případě že se bráníte a máte v konfliktu Honorovaného Courtiera. U Jeřába to není takový problém u jiných klanů už ano. Neubráním se srovnání s Mirumotos Fury, kdy však šla nepřátelská postava domů pokleknutá. Tato karta jen oddaluje nevyhnutelné. Výjimkou je samozřejmě poslední konflikt v dané fázi. Pak má tato karta určitou hodnotu. Nicméně výborně funguje jen v jednom konfliktu ze čtyř a zároveň má trošku hrbolaté spouštění v podobě honorovaného courtiera. Toto si může dovolit jen Jeřáb. Try Again Tomorrow je pak nesplashovatelná karta pro většinu klanů a nemyslím si, že jí Jeřáb ve svém balíčku bude uvolňovat místo.

Hodnocení: Hřbitovka

Storied Defeat

Není nad porážku, která vejde do dějin. Pokud si navíc vaší hanebnou porážku může připomínat kdokoliv kdo umí číst, v Rokuganu máte zaděláno na problém. Storied Defeat je karta, která reaguje na Duel, ale ne formou Reaction: ale jako Action:. Co to znamená? Na úvod konfliktu vyhrajete Duel, třeba i nějaký méně významný. Necháte konflikt pokračovat, protivník hraje své karty, posiluje postavy, na trapnou porážku kdy ztratili 1 Honor (či něco podobně málo pro ně důležitého) už zapomněli a když už to vypadá, že jejich Tall postava, která předtím prohrála Duel, jim vyhraje Konflikt, zahrajete Storied Defeat. Postavu pokloníte. Storied Defeat je za 0 Fate, čili ji stačí mít na ruce a na stole vhodnou situaci. Jeřáb může velmi dobře začít blafovat, při každém Duelu kontrolovat svou ruku a tvářit se, že váhá. Blafování se u Duelů vyplácí dvojnásob. Tak jako nyní proti Jeřábovi při hraní Eventů očekáváte Voice of Honor, u Duelů to může být tato karta. Jeřáb pak má ještě možnost připlatit 1 Fate a danou postavu Dishonorovat. To mu může otevřít vrátka pro další karty jako jsou Noble Sacrifice nebo si zajistit situaci, ve které má více čestných postav než protivník.

Hodnocení: Jistotka v Duel balících. Všude jinde Čekačka.

Civil Discourse

Civil Discourse bohužel podléhá roly, kterou Jeřáb v současnou chvilku nemá. Role Elemenu země je navíc u Jeřába málo pravděpodobná, leda že by se opravdu zvedla veliká poptávka po Duel kartách. Momentálně si jí můžou zahrát Škorpion, Lev a Krab. Pokud tak učiní, vyvolají Politický Duel proti postavě, kterou sám protivník zvolí. Prohraná postava dostane schopnost, kdy všechny karty hrané jejím vlastníkem jsou zdraženy o 1 Fate. Lví Ageless Crone dokázala v některých situacích vypnout soupeřovi ruku, nicméně toto platilo pro obě strany. Civil Discourse toto přináší jen na soupeře, nicméně hráč musí překonat několik překážek, aby se k tomuto efektu dopracoval. V Duel balíčku případně připravenému balíku, může se jednat o zajímavý Splash, nicméně teď se jedná o dokonalou Čekačku.

Hodnocení: Čekačka

Jeřáb si skrze Premium box splní sen a postaví první prototyp Duel balíčků, aby agresivně vyhlížel svůj Clan pack, se kterým se pak Jeřábovi otevře jako jednomu z prvních klanů jeho druhá tvář. Krom Politické dominance si až do vydání Dračího Clan packu zajistí i dominanci v Duelech a jako první klan si může zkoušet skládat balíky snažící se dosáhnout výhry na 25 Honor aniž by se jednalo o nekontrolovaný hazard.

Fénixí karty

Sage of Gisei Toshi

Posouvání postav domů z konfliktu, aby mohli později zaútočit znovu či bránit, není moc populární trik v rukávu většiny klanů. Tato postava díky traitu Courtier a Scholar může krásně zapadnout do Glory balíčků, které Fénix začne pravděpodobně znovu zkoušet. Sage of Gisei Toshi funguje jen v případě, že jste více čestný než protivník. Pokud splňujete, odsunete z konfliktu tuto postavu a vámi zvolenou nepřátelskou. Řádné užití této karty je tedy ve Vojenském konfliktu, kdy domů odsune klíčovou postavu a následně se zapojí do Politického konfliktu. Nutnost být více čestný než soupeř může ale u Fénixe představovat problém. Hlavně v prostředí, kde se začnou objevovat Duely. Budou existovat krásné situace, kdy Sage of Gisei Toshi odsune důležitou postavu při posledním útoku na Stronghold ale bojím se, že Fénix šáhne po jiné postavě. Hlavně když je ve hře celkem silné Honor omezení, ke kterému Fénix nemá dostatek nástrojů aby měl pod kontrolou.

Hodnocení: Čekačka

Fire Tensai Acolyte

V Clan packu Fénixe byla nastíněna jistá synergie v případě Fire traitu. Fire Tensai Acolyte by mohla být další karta, která umožní hrát Fire balíček nicméně je zde veliké ale. Tato postava se může účastnit všech konfliktů jako obránce ale jako útočník může být deklarován pokud se jedná o konflikt Elementu ohně. Cena postavy je 2 Fate a hodnoty 3/2/1 jsou tedy nad průměrem. Její schopnost je tak vybalancováním takto vysokých hodnot. Trait Shugenja Fénixovi vůbec nevadí a Fire trait se do budoucna bude hodit. Bojím se ale, že si na pořádný Red Hot Chilli Pepper balík musíme pár cyklů počkat.

Hodnocení: Čekačka

Isawa Ujina

Fénix si pomalu ale jistě do svých řad pořizuje mistra ke každému Elementu. Již známe mistra Elementu Země a Vody. K nim se nyní přidává mistr Elementu Nicoty. Isawa Ujina je opět postavou, která se nám mihla v příbězích a oproti svým „kolegům“ nemá tak kulervoucí hodnoty, jak by jeden u Mistra očekával. Také stojí o 1 Fate méně. Znamená to, že ji jeho schopnost bude o třídu slabší? Ano i ne. V momentě kdy zaberet Element nicoty a vyhodnotíte jej (odeberete 1 Fate), můžete ze hry odstranit postavu, která na sobě nemá žádný Fate. Jedná se o Forced reaction a pokud je tedy soupeř stále při síle a Fate tokenech, může se stát, že budete muset zacílit do vlastních řad. Tím, že se k efektu dostáváte až po vyhodnocení Elementu nicoty, je samozřejmě větší šance, že si nezastřelíte kolegu. Schopnost má pak ještě slovíčko Unlimited. Za normálních okolností si většinou jeden Element získáte a vyhodnotíte jen jednou. Fénix však má dost nástrojů aby Element vrátil, vyvolal ho při jiném konfliktu apod. Efekt tohoto mistra však nikterak neospravedlňuje zařazení těchto karet do balíčků aniž by se tím nesnížila vaše bojová schopnost tento Element pravidelně vybojovat. Opět tak upíráme zrak k budoucnosti, kdy bude existovat Fénixovský kontrol balík, hrající na Element nicoty a odstraňující protivníkovi postavy ze hry dřív, než stihnou něco udělat.

Hodnocení: Čekačka

Ancestral Shrine

Pokud jde o Holdiny, Fénix má celkem kvalitní řadu Holdingů, které mu efektivně slouží. Nicméně tento Holding jde naprosto opačným směrem, než se současný Fénix hraje, tedy že zahazujete získané Elementy a za ně získáváte Honor. Toto může mít dvojí užití. Tím prvním je, že zahodíte Element abyste jej mohli získat ještě jednou a s ním vyhodnotit určitý efekt kdy při Claimnutí se něco spustí (viz Ujina) nebo abyste získávali Honor a byly tak více čestní než protivník (Sages of Gisei Toshi). V tom prvním případě to tak trošku dává smysl. V tom druhém už vůbec. Fénix nevyhrává na 25 Honorů a snažit se s jehou současným Card poolem o tuto strategii podle mě nemůže přinést žádné ovoce. Ano, při správné herní situaci můžete jedním vrzem získat 4 Honory, nicméně toto je jediný efekt generující Honor, který Fénix má. Pravděpodobně budoucnost tuto kartu vyzvedne z hrobu a proto jí dám mírnější hodnocení.

Hodnocení: Čekačka

Unmatched Expertise

Když designéři při AMA slibovali, jak bude mít Fénix nové nástroje pro Honorování svých postav, pravděpodobně si u toho třeli knír, mnuli ruce nebo křičeli muhahahaaa. Dvě karty, které se tomuto problému věnují, tedy Unmatched Expertise a Gift of Amaterasu (pitváno níže), jsou Fénixovi bohužel k ničemu. Tento Attachment je zamknut pro Fire roli. Tedy teď si na něj šáhne jen Jeřáb a Jednorožec. Za 0 Fate sice postava dostane +1/+1 k Vojenství a Politice, což není vůbec špatné, nicméně jediné, s čím tato karta v rámci Honor mechaniky pracuje, je jen ochrana před Dishonorací. Pokud pak postava s tímto Attachmentem prohraje v konfliktu, Attachment se obratem zahazuje. Influence hodnota 2 pak představuje trošku problém pro kohokoliv kdo by chtěl Splashovat Fénixem. 

Hodnocení: Hřbitovka případně Klíčovka a to jen pro klan se správnou rolí a nutností se bránit proti Dishonoraci.

Gift of Amaterasu

Karta The Path of Man stojí 0 Fate a její hratelnost nebo aspoň výskyt v balících je velmi ale velmi nízký. Gift of Amaterasu stojí 1 Fate, nutí vás také vyhrát konflikt o 5 a více skill bodů. Pokud se zadaří, můžete si Honorovat jednu z vašich postav. Jukněte se na Way of the Crane, pak se pokochejte pohledem na hezký Artwork k Gift of Amaterasu a následně kartu schovejte do desek. Její Influence hodnota je pak obrana proti jakékoliv snaze tuto kartu hrát v jiném balíčku skrze Splash. Bohužel.

Hodnocení: Hřbitovka

Severed from the Stream

„Odříznutí od zdroje“ je zajímavá karta. Její Artwork mi nějakým způsobem učaroval. Jeji schopnost už pak méně, nicméně své využití také má. Za 1 Fate vyvoláte Glory count. Stačí mít v daný moment více stojících Glory postav a ten kdo prohrál, zahazuje všechny své Elementy zpět do hry. Neexistují karty upravující Glory hodnotu v rámci reakce na tuto zahranou kartu a tak vždy budete mít maximální kontrolu nad výsledkem. Jediný moment, kdy vám tedy tento efekt bouchne do obličeje je, pokud neumíte počítat. V případě Glory Count fáze, kdy všechno leží, soupeř má 4 prsteny a vy jen jednu stojící malou postavičku s Glory o hodnotě 1, po zahrání zahodí soupeř všechny Elementy zpět a získáváte Imperial Favor. Případně za 1 Fate můžete záměrně zahodit vámi získaný Element, aby jste se o něj mohli ucházet znovu. Severed from the Stream nebude silně hraná karta, nicméně díky svému užití se může jednou či o dvou kopiích ve Fénixově balíku nacházet. Příznivá Influence hodnota o výši 1 pak může překvapit i v některém jiném balíčku.

Hodnocení: Klíčovka

Subdue the Spirits

Tato scéna se stala ve Fénixově knížce. Moc dobře si vzpomínám, jak jsem se během čtení této scény zastavil a říkal si, jak by to vypadalo celé v pohybu. Na obrázku tak vidíte Isawa Tadaka, Shiba Tsukune a Kaito Kosori. Fénix má momentálně dvě možnosti. Hrát na Spell téma nebo na Glory téma. U toho prvního nemá problém válcovat i top balíčky, u toho druhého hodně pokulhává. Glory hodnota je při hře proti některým klanům spíše nevýhodou a mnohdy se stává, že vaše postavy spíše poškodí díky Dishonoraci z rukou soupeře. Fénix neumí zatím příliš dobře Honorovat své postavy nebo využívat jejich Glory hodnotu tak, aby mohl porážet top balíky. Nicméně začíná dostávat pro tuto slabou oblast dostatek karet. U tohoto Eventu, pokud jsem více čestný než protivník, tedy mám více Honor tokenů než protihráč, za 2 Fate všechny mé postavy v konfliktu dostanou svou Glory hodnotu jako bonus ke svým hodnotám. Toto se přičítá až na závěr, čili pokud jsou mé postavy Dishonorovány, tímto to do konce konfliktu „zneguji“ jejich postih a pokud jsou Honorované, dostanou bonus navíc. Silný ale drahý bonus, který navíc pro své vyvolání vyžaduje čestnost. Tuto kartu možná kromě Fénixe bude zkoušet hrát i Jeřáb, Lev či Jednorožec. Hodně bude záležet na rozpoložení hráče, každopádně aby karta měla opravdu smysl, chce to specifický balík a postavy s Glory hodnotou 2 a více. To aby se vyplatilo jí zahrát. Pokud by měl tento Event nějaký trait, možná by se do hry dostal ale bojím se, že si Fénix raději počká na více podpory pro Glory balík, než se tato karta začne pravidelně objevovat.

Hodnocení: Klíčovka

Fénix si spolu se Škorpionem mohou při stavbě svých balíků už docela vybírat. Proto se občas stane, že dobrá karta prostě zapadne, protože už má staršího a silnějšího bratříčka či sestřičku případně čeká na více karet v daném tématu, aby skutečně fungovala. V případě Premium boxu, Fénixovi nepřišla žádná karta, kolem které by stavěl balík nebo mu výrazně pomohla v již jeho dosavadních balících. Je to veliká škoda. Nicméně rozšíření, které se soustředí na Duely nemohlo pro Fénixe přinést nic pořádného kromě určitého příslibu, že bude mít nástroje generovat Honor.

Jednorožčí karty

Ide Negotiator

Rodina Ide zatím měla efekty, které tahaly postavy domů nebo do konfliktu. Vyjednavač rodiny Ide pak přináší hrátky s točeňáky. Pro Duely se takovéto efekty budou jistě hodit, nicméně Jednorožec není tímto směrem zaměřen. Jeho současná téma jsou pohyb, množství na bojišti a otáčení provincií. Trait Courtier a Cavalry jej samozřejmě z balíčku nevylučuje. Hrátky s točeňákem jsou navíc z rukou této postavy natvrdo, tedy dojde k fyzické změně na točeňáku, nikoliv jen přidání hodnoty. Jedinou výhodu pak spatřuji v manipulaci pro trait Composure. Buď aby jej soupeř neměl nebo naopak naše strana měla. Za 3 Fate pak dostáváme celkem solidní hodnoty. 

Hodnocení: Klíčovka

Outskirts Sentry

Potrava pro Swarm. Za 1 Fate mít postavu se silou 2 do Války je krása. Proškrtlá hodnota v dnešní době Duelů je vlastně protekce, tedy další výhoda. Sentry sice nemá trait Cavalry ale to škodí jen minimálně. V momentě, kdy do konfliktu přiskočí postava a Sentry už v konfliktu je, může majitel Sentryho Honorovat některou z postav, která je v konfliktu. Pokud juknete na Glory hodnoty u Jednorožce, Sentry rozhodně není špatná postava. Pohyb je u Jednorožce taky na výbornou. Nad čím tedy váhat? 

Hodnocení: Hitovka

Shiotome Heroine

Přestože má Shiotome Heroine všechny potřebné hodnoty a traity, její herní efekt je trošku krkolomný. V momentě kdy soupeř získá Honor skrze efekt karty, může se tato postava postavit. U Jednorožce mě napadá jen Yurta případně pár Škorpioních karet a nějaká ta Jeřábí či Lví. Nejsou tak běžné a Shiotome Heroine může zažít několik her, kdy její schopnost nebude možné vůbec spustit. Toto riziko si žádný hráč pravděpodobně nepřipustí a s tím do balíku tuto postavu nezařadí. Aspoň do doby, než generování Honoru skrze karty nebude běžná záležitost.

Hodnocení: Čekačka

Shinjo Ambusher

Koník skákající do konfliktu z ruky, mající ty správné traity a také hodnoty, co víc si přát. Tedy, 0 na Politiku může svádět k Politickému duelu, ale což. To zásadní je, že po přiskočení Ambusehra do konfliktu, daná provincie nemůže spouštět své schopnost. (triggered abilities). Ono to vypadá skvěle ale při útoku má první akci právě obránce a ten už i nyní spouští jako první efekt své provincie (Shameful Display). Samozřejmě tu na druhou stranu máme například Upholding Autority, která pokud bude vypnuta je zralá ke sklizni. Může se tedy stát situace, kdy vyšlu silnou skupinu k provincii, protivník si bude vědom, že jde o Upholding Autority kterou bude chtít i nechat prasknout. Nedá obránce, přiskočí Ambusher, stáhnu co bude potřeba z momentálně útočícího uskupení a mám provincii doma. Jedná se o velmi dobrou kartu, která kompletně zařízne některé, velmi často hrané provincie. Feast or Famine, Art of War, Before the Throne, Public Forum atd. 

Hodnocení: Jistotka

Utaku Kamoko

Další postava s traitem Battle Maiden. Ten sice na nic nereaguje ale jednoho dne to přijde. Kamoko má úžasnou protekci, že pokud je Dishonorována, může tento postih ignorovat a nadále zůstat 3/3/3 postavou. Pokud je ale Honorována, její vysoká Glory hodnota zde znamená vše. Pokud navíc protivník zlomí nějakou vaší provincii, můžete za zahození karty z ruky, tuto postavu Honorovat a Postavit. Což je naprosto úžasná schopnost. Při prvním útoku zničíte, pak si necháte zlomit provincii a následně opět zaútočíte, nicméně už jako 6/6/3. Je vám pak jedno zda to bude konflikt Politický nebo Vojenský. Díky bohu za její unikátnost, tedy že proti vám může stát maximálně jedna její kopie. 

Hodnocení: Jistotka

Jewel of the Khamasin

Zráta Honoru u Jednorožce jako součást ceny je už běžná záležitost. Jednorožec takhle prostě funguje. Za 2 Fate získáme čistý bonus +1/+1 k Vojenství a Politice. Jednorožec umí s Attachmenty pracovat a díky traitu Meishodo si ho i skrze Iuchi Shahai zlevnit. Při útoku a ztráty 1 Honoru jako ceny za efekt, můžeme snížit hodnotu síly provincie o 1. Toto můžeme opakovat nekonečněkrát. Influence hodnota 3 naznačuje, že se jedná o silnou kartu. Existují hráči kteří tuto kartu považují za špatnou, já se bohužel musím přidat na opačnou stranu. Stačí si Jewel schovat na poslední útok ve fázi a vaše obyčejná 1/1 postavička dokáže za trošku toho Honoru zničit provincii. To si myslím za tu trošku Honoru stojí. Mluvil tu někdo o zoufalém pokusu dobýt Stronghold s jednou postavou? V super agresivním skákavém balíku si Jewel najde místo. Uvidíme, zda mi turnajové prostředí a hlavně Let Go dá za pravdu. 

Hodnocení: Klíčovka

Challenge on the Fields

Rokuganský příběh Romea a Julie, tedy láska mezi Shinjo Shono a Matsu Mitsuko, kdy čest a rozdílná klanová příslušnost těmto mladým lidem nepřála, je zobrazen na této kartě. Během konfliktu můžete tímto Eventem vyvolat Duel a protože Jednorožec je tvor společenský, bude se týkat většího počtu postav. Během vyhodnocování Duelu totiž oba účastníci získají +1 do Vojenství za každého svého „spolubojovníka“ v konfliktu. Respektive za každé tělo v konfliktu. Jednorožec má své téma obtočené kolem množství postav (Shiksha Scout) a ve swarmovacím balíčku si určitě místo najde. Bonus si bohužel obě postavy podrží jen do konce Duelu, nicméně ten, kdo Duel prohrál, jede domů. Stejně jako u Honest Challengera, i zde se hráč může rozhodnout úmyslně prohrát a vyvolat pohybový efekt. U Honest Challengera to bylo přinucení protivníka přisunout svou postavu do konfliktu (pseudo harpuna) a u Challenge on the Fields je to odchod domů. U dobře zahrané karty tak může dojít ke stažení postavy domů a při trošce štěstí na Točeňáku z toho vytěžit i nějaký ten Honor. S tím, jak je Jednorožčí Clan pack za rohem, je to s hodnocením u jeho karet složitější. Máme zde kartu, která posílá domů a to skrze Duel. Jednorožec má dost karet, jak se z konfliktu stáhnout a hlavní smysl této karty v balíku bude poslat domů soupeře. Bude však schopen Jednorožec vyhrávat v Duelu, byť využívá jeho silnou stránku? Jedná se nám tu tedy o spíše Klíčovou kartu, kterou najdete sem tam v balíku.

Hodnocení: Klíčovka

Leniency

Ano, Leniency je zamknutá pro Air roli. Ano, tuto roli Jednorožec nemá a neexistuje ani moc důvodů aby pro ní usiloval. Je zde jedno velké ALE. Leniency je úžasná Swarmovací nástroj, který vám namísto abyste vyhodnotili prsten, dovolí z Provincie vložit do hry postavu za cenu 2 Fate a nižší. Divím se, že má Influence hodnotu jen 1. Jeřáb, Fénix a Škorpion jsou momentálně jediné klany, které si na tuto kartu šáhnou. Za kartu stojící 0 Fate můžete „vydělat“ na postavě stojící 2 Fate a tu ihned použít k obraně, útoku či Glory počítání.  Veliký problém bude užitečnost Jednorožčího splaše celkově s klany, které Air roli mají. Škorpion či Jeřáb pravděpodobně tuto možnost nevyužijí. Možná Fénix? 

Hodnocení: Hitovka pokud Splashujete Jednorožcem a máte Air roli.

Jednorožec si v Premium boxu přináší velikou náplast na všechny ty předchozí měsíce bolístek, způsobených nekvalitním card poolem. Nejen, že je s každým rozšířením zdravější, on i sílí. Po Jednorožčím Clan packu pak bude postrachem na turnajích. Honest Challenger, Outskirts Sentry, Shinjo Ambusher a Utaku Kamoko jsou super karty a co se týče užitečnosti, vyhrává Jednorožec nad ostatními klany na plné čáře. Aspoň tedy do počtu super karet. 

Škorpioní karty

Attendant to the Emperor

Nevlastní sestřenice Siege kapitána od Kraba. Attendant má čisté staty a žádný efekt. U Škorpiona pak zaráží celkem vysoká Glory hodnota. Za 3 Fate mít postavu o síle 1/5/2 a traitem Courtier a Imperial Škorpiona moc nevytrhne. Ten potřebuje postavy s efekty případně postavy, kterým Dishonor moc nevadí. Pokud se však motáte okolo myšlenky postavit Imperial balík, Škorpion bude dobrým odrazovým můstkem.

Hodnocení: Klíčovka pro Škorpa Hitovka pro Imperial Deck

Shosuro Hametsu

Kachiko má bratra. Tím bratrem je Shosuro Hametsu. Kachiko je pěkný manipulativní prevít. Její brácha je pak mistr Jedař (neplést s Mistrem Jedi) a nechá to hezky znát. Za Akci a ztrátě 1 Honor si z Conflict decku vyhledáte kartu s traitem Poison, ukážete soupeři co se na něj chystá, přidáte do ruky a následně zamícháte balík. Vyhledávací efekty jsou v L5R vítané. Agasha Swordsmith či Shrine Maiden jsou hrány právě kvůli vyhledávacím efektům. Ve srovnání s Hametsu jsou však velmi slabý odvar. Kde se můžete podívat na horních X karet a doufat, že tam bude ta správná s tím správným Traitem, Hametsu si prostě řekne, že chce Fiery Madness, Stolen Breath, Tainted Koku či Kirei-ko a dojde si pro něj do balíku. Od Core setu musel každý hráč tušit, že Poison balíky nebo aspoň větší počet karet s tímto traitem do hry skrze Škorpiona přijde a že s nimi bude umět Škorpion pracovat. Všechny vyjmenované karty jsou celkem užitečné a při správném zahrání i velmi protivné. Ztráta Honoru při platbě za tuto schopnost navíc Škorpionovi dokonce na začátku hry vyhovuje. Začátek hry je pak to, kde se Hametsu vyplatí nejvíce. Započítejte si trait Shinobi a máte jasnou Jistotku v Shinobi balíčku. Navíc, pro jeho uplatnění nemusíte nacpat do balíku 12 karet s Jedem, stačí 3.

Hodnocení: Jistotka v Shinobi decku, Klíčovka v obyč decku.

Kirei-ko

Pokud jste dočetli Pitvu Hametsu, čtvrtým zmíněným jedem je právě Kirei-ko. Pokud postava s tímto Attachmentem spustí svojí abilitu, musí se poklonit. Nemusí být v konfliktu, může být jen doma. Některé postavy si s Kirei-ko nic dělat nebudou. Některé, jako například Togashi Mitsu, Kitsu Spiritcaller, Lion Pride Brawler atd. však svou abilitu spouští vždy a každé kolo. Zde se může jednat o velmi trestající kartu. Hratelnost této karty pak závisí na tom, jak bude vypadat herní prostředí po Premium boxu a zda se bude dále prohlubovat Poison téma u Škorpiona. Influence hodnota 3 z této karty dělá nehratelný luxus pro Splashování. 

Hodnocení: Klíčovka

Midnight Prowler

Milling strategie, tedy že vyhážete soupeři balík není zatím hratelná. Škorpion k ní má nejblíže a díky Midnight Prowlerovi je o další krok k vysněnému cíli. Pokud tato postava vyhraje Vojenský konflikt, podíváte se na vrchní 2 karty Conflict balíčku soupeře. Jednu z nich můžete zahodit. Za 2 Fate máte k dispozici 2/1/0 postavu s Traitem Shinobi a Bushi. Bushi je zatím Škorpionovi méně k užitku ale trait Shinobi a nulovou hodnotu na Glory z něj dělá kartu vhodnou do Shinobi balíčku. Nicméně, Škorpion vyhrává hlavně Politické konflikty a Prowlerův efekt se koná až po výhře v konfliktu. Máme tu tedy dvě veliké ale. Prowler vyžaduje delší pobyt ve hře, aby se jeho dlouhodobé působení projevilo. Navíc jsem v názorovém táboře lidí, že když už donutím soupeře zahodit kartu z balíku, tak jsem mu zrovna zahodil tu co nepotřebuje a on si hned na to lízne tu kterou chtěl. 

Hodnocení: Čekačka

Social Puppeteer

Škorpion a jeho hrátky s Točeňáky jsou v L5R přítomny již od počátku hry. Nemůže se jim rovnat ani Drak, Jednorožec či Jeřáb. Za 3 Fate máme čupr Courtier postavu s příslušnými hodnotami, tedy 1/3/1. Puppeteer má trait Composure, který z něj dělají hromosvod pro všechny Eventy hrané protivníkem. Pokud chtěl zahrát Banzai, musí na Puppeteera. To samo o sobě by stačilo, aby byl Pupík dobrou kartou, nicméně má ještě Akci, díky které prohodí váš a soupeřův Točeňák. Pokud dáte 5 a on 1 v Draw fázi, stačí za akci prohodit a najednou jste více čestný a máte Composure trait. Pupík si tedy své místo ve specifických balících najde. Otázkou je, co Škorpion zahodí, aby ho v balíčku měl 🙂

Hodnocení: Hitovka

Infiltrators Tools

Tento Attachment nalepíte jen na Shinobi postavu. Tím se vylučuje jakákoliv Splashovatelnost, neboť Shinobi je výhradní záležitost klanu Škorpiona. Ano, Jeřáb má taky jednu postavu s tímto traitem ale tím jakákoliv diskuze končí. Shinobi který dostane „nářadíčko“ získává trait Covert. Pokud tedy máte na stole silnou postavu, která je Shinobi, určitě „nádobíčko“ uvítá. Váš soupeř tedy o dost méně. Funkční nástroj pro jeden druh balíků ale ať koukám jak koukám, vypadá to na Jistotku v Shinobi decku.

Hodnocení: Jistotka

Unmask

Opět další karta v Premium boxu, kterou si nemůže přes Elementální omezení pro specifickou roli zahrát ten klan, ke kterému patří. Lev a Drak tuto kartu kvůli Influence hodnotě 2 hrát nebudou. Ikdyž… během konfliktu, pokud máte na Točeňáku více než soupeř, zvolíte postavu, která zahodí svůj status token (Honored/Dishonored) a nastavíte její skill na tolik, kolik má vytištěno na své kartě. Ten kdo postavu vlastní, získá navíc ještě 2 Honory. Takže zde máte buď velkou škodící kartu, která vytrhá zuby soupeřově postavě nebo kartu, která vytrhne trn z paty té vaší. Čili postava pod nánosem Katan bude opět tou stejnou postavou která poprvé přišla do hry nebo váš nebohý samurai, mající na sobě nějaký ten jed se na tento konflikt oklepe, zahodí svůj Dishonored status a vyhraje vám konflikt.

Hodnocení: Hitovka pokud máte tu správnou roli a splashujete Škorpem. 

Miyako´s Undertaking

Pokud máte Škorpioní bezpečnostní prověrku pátého stupně, jistě víte, že Miyako je na obrázku ta slečna s koštětem, která pod krycím jménem Yuki dělá výzvědy na sektu Perfect Land. Pro řádné zahrání, hned v úvodu máme Škorpioní podmínku na 6 a méně Honor. Pokud splňujeme, tak během konfliktu zvolíme ne-unikátní postavu v soupeřově hrobu a svou postavu. Ta se stane přesnou kopií toho, co je v hrobu. Podmínka 6 a méně Honor u Škorpiona není problém. U ostatních klanů je to pak otázka. Velký problém však vidím v nutnost zahrát 2 Fate, abych mohl zahrát na nějakou svou postavu tuto kartu a ještě mít štěstí na vhodnou neunikátní postavu v hrobu soupeře. Není lepší zahrát vlastní postavu za 2 Fate než si zoufale „půjčovat“ tu soupeřovu? Jediným důvodem by mohla být úžasná schopnost na kartě protivníkovi postavy. Jedná se tedy spíše o sranda Event, který člověka potěší, pokud ho zahraje dobře ale rozhodně se nejedná o kartu, kterou budete nacházet ve vyladěných turnajových  balících.

Hodnocení: Kličovka z pohledu Škorpiona Hřbitovka pro ostatní klany.

Škorpion dostal pár nástrojů, které mu mohou osvěžit balíček ale určitě zde nemáme nového Isawa Tadaku putujícím na Restricted List při první příležitosti. Spíše se mu dostalo posílení pro platný Shinobi deck a dostatek nástrojů pro hrátky s Točeňáky.

Neutrální karty

Hantei XXXVIII (38.)

To že bude v Premium Boxu císař, se vědělo už od začátku. Profláknuto to bylo v první informaci týkající se tohoto rozšíření. Otázkou bylo, jak bude nejmocnější muž Rokuganu znázorněn herně. Dovolte mi to vzít trošku od okraje, protože střed bude horký. Tím okrajem mám na mysli zpracování tématu. Císař je osoba stojící nade všemi. Vládne všem klanům a nezapojuje se do konfliktů mezi klany, protože tohle jeho nebeské jasnosti nepřísluší. To je vyjádřeno proškrtnutou hodnotou na Vojenství a Politiku. Nicméně jeho Glory hodnotu jen málo co překoná. Bohužel, i tak jeho pořizovací Fate cenu. Za 6 Fate přivedete do hry postavu, která už od počátku funguje jako defensivní postava, díky svým schopnostem, a jako zajišťovatel Imperial Favor kvůli své vysoké Glory hodnotě. Pokud nějaký „levnější“ efekt císaře pokloní, už to není taková sranda. Císař má trait Imperial, Emperor a Mythic. Ty poslední dva zatím s ničím nespolupracují a ani moc nepočítám, že tento rok budou. Císař je immuní vůči Attachmentům, čili Cloud the Mind se mu vyhne. Bohužel, pokud soupeř nějakým způsobem ukradne či získá Imperial Favor, Císař jde do diskardu. To může hodně zabolet. Hlavně v momentě, kdy Škorpion umí ukrást Imperial Favor a vy přicházíte o postavu co stála 6 Fate. Tématicky tedy zatím vše funguje. Herně je to otázka druhá. Císař má jako svou hlavní schopnost poklonění postavy, která se účastní konfliktu. Takže stačí aby se postava účastnila konfliktu a může kleknout. Zde bych rád zmínil možnost karet, které mohou dovolit použít schopnost ještě jednou (Smuggling deal či Togashi Yokuni). Jeho druhá schopnost umí změnit cíl či cíle spuštěné z nepřátelských zdrojů. Například když sepnu Jeřábí Stronghold, který poklání, můžu přesměrovat na nepřátelskou postavu a tu nechat poklonit. Protivník ale tak i vlastník Císaře si musí promyslet, který efekt zahrát či který odklonit. Císař funguje jako velký obranný val, který se však rozpadne ihned, jak přijdete o Imperial Favor. Císař trpí na vysokou cenu, která je na papíře rovna jeho schopnostem ale není zrovna snadné dostat ho do hry, aniž by člověk zaplatil šest Fate. Pokud tak učiníte, zjišťujete že nemáte čemu vládnout, čím útočit, čím bránit a v ten moment se dost oslabujete, pokud nehrajete alespoň další levné postavy kolem případně vám strýc neodkázal strašně moc Fate na začátku hry. Hodnocení? Císař může být OP karta stejně tak i nehratelná Hřbitovka. Hergot, kdo jsem abych hodnotil Císaře.

Hodnocení:  ??? 

Akodo Toturi

Toturi, původne Lví Šampion, je momentálně Šampionem celého císařství. Mihl se v dostatečném množství povídek, abychom od jeho karty dokázali čekat jakoukoliv funkci. Ponechal si svou Fate cenu i hodnoty 6/3/3. Jedná se tedy o silnou Imperiální kartu. Za akci, pokud vlastníte Imperial Favor, a účastníte se daného konfliktu, nemůže žádný hráč hrát karty ze své ruky a to až do konce tohoto konfliktu. Nutnost vlastnit Imperial Favor je tématicky pochopitelná nicméně to komplikuje spolehlivost této postavy. Pokud však Imperial Favor máte, stačí se zaměřit na karty, které se účastní konfliktu a nebo jsou doma a mohou přiskakovat. Konflikt pak buď vyhrajete nebo prohrajete na základě síly karet, které jsou na stole. Slot pro 5 Fate postavu není až tak přeplněný u  Imperial balíčku ale může se prát u balíků klanových. Toturi se nebude vyskytovat všude a když už, tak u klanů hrající na Imperial Favor.

Hodnocení: Klíčovka

 

Humble Magistrate

Karta zamknutá pro Seeker roli vhodná do Swarmbalíčků a orientovaná proti drahým postavám. Pokud postava stojí 4 a více Fate, nepřispívá skillem do konfliktu. To je silný efekt, jen nesmíte zapomenout že to platí i pro vaše postavy. Stejně tak nebude Humble Magistrate účinný proti všem balíkům. Stačí aby proti vám stála 3 Fate postava a máte jen prázdnou postavu stojící 3 Fate s hodnotou 2/2/2. Což trošku zamrzí. Trait Imperial pak může pomoci a stejně tak i Courtier. Bude se tedy jednat o Hitovku v Imperial Decku ale o Klíčovku v čemkoliv jiném. Glory hodnota by mohla provokovat pro pobyt u Jeřába.

Hodnocení: Klíčovka

Righteous Magistrate

Opak Humble Magistra. Tato postava je přístupná jen pro Keeper role a funguje jen, pokud brání. Když už tedy brání, hráči nemohou ztrácet či získávat Honor. To je v situaci Duelů velmi zajímavý efekt, protože nastavíte maximum na Točeňáku a nemusíte se bát, že vám to potrhá Honor pokladničku. Také to vypíná ty akce a karty, u kterých je ztráta Honor součástí ceny pro seslání a pak podporuje ty akce, kde je dopadem ztráta Honoru. Righteous Magistrate si jako neutrálka s některými klany tykat prostě nikdy nebude, nicméně pokud si najde své místo je geniální klíčovkou. Je zkrátka tím hodně hranatým klíčem, který zapadne jen do jediného zámku. 

Hodnocení: Klíčovka

Kujiras Hireling

Wandering Ronin si získal zvláštní místo v srdcích hráčů. Kujiras Hireling se do balíků jinak přes srdce také nedostane. Za 1 Fate máme 1/1/0 postavu s tratitem Bushi a Ronin. Pokud zaplatíte 1 Fate, tato postava získá +1/+1 na Vojenství a Politiku. Protože je však naše postava Ronin, tedy prodejná potvora bez cti, můžete za 1 Fate vyvolat u této postavy postih o hodnotě -1/-1 na Vojenství a Politiku. K této schopnosti mají přístup oba hráči a mohou jí vyvolávat opakovaně. Bonus či postih pak platí až do konce celé fáze. Existovat více postav reagující na prachy, pravděpodobně by se dal stavět ekonomický balík utrácející šílené peníze. Krabo Mantisový balík má zatím hodně málo karet, aby mohl vzniknout. Máme zde tedy jasnou Čekačku. Potenciál je. Jen ten Fate… 

Hodnocení: Čekačka

Seppun Hidden Guard

Za 2 Fate dostanete 2/0/1 postavičku s vhodnými traity pro Imperial balík. Pokud nějaká vaše unikátní postava by pak byla cílem schopností nějaké jiné postavy, mohu Seppun Hidden Guarda obětovat a efekt zrušit. Protivník následně zahodí jednu kartu z ruky. Situace, kdy nepřátelská postava zacílí svou schopností na mou postavu, která je ke všemu unikátní je natolik specifická, že Seppun Hidden Guard prostě nezemře jinak, než stářím a vyprcháním Fate. 

Hodnocení: Hřbitovka nebo Klíčovka pokud stavíte Imperial balík. Jak ale vyjde lepší 2 Fate postava, jde pryč.

Unveiled Destiny

Další karta zamknutá dle role. Pokud jste Seeker, můžete jí za 2 Fate zahrát a získat při každém útoku, kterého se postava s tímto Attachmentem účastní druhý tyl Elementu. Tedy pokud sem Seeker of Void a jsem ve Fire konfliktu, Element má oba typy, je tedy Void i Fire zároveň. Využití pro tento efekt bude mít hlavně Fénix. Mimo tento klan si však neumím moc představit výskyt této karty ve standardním balíčku. Omezení na roli plus vysoká cena z ní dělají velmi zvláštní klíčovku.

Hodnocení: Klíčovka

Defend Your Honor

Jako vyvážení pro předchozí Seeker Attachment je v Premium boxu i Keeper karta, akorát jako Event. Tu lze zahrát v moment, kdy by se měl vyhodnotit nepřátelský Event. Vyvoláte Duel a pokud v něm zvítězíte, dojde k jeho přerušení. Pokud prohrajete, nic se neděje. Duely dávají velký prostor pro manipulaci s Točeňáky a přesun Honoru. Pokud pak můžete zahrát Duel, který vás netrestá za prohru (vyhodnocení nepřátelského Eventu zde neberu v potaz) můžete Defend your honor zahrát při naprosto banální situaci a následně hrát karty spojené s Duelem. Mít k dispozici rušičku Eventů za 0 Fate určitě uvítá Jeřáb ve svém Control balíčku. Již teď se člověk potí, když hraje Eventy a čeká jejich zrušení z několika možných zdrojů. U ostatních klanů je pak tato karta otázkou. Keeper role jako podmínka celému procesu také moc nepomáhá. 

Hodnocení: Klíčovka

Stay Your Hand

Nevěřím tomu, že by každý klan začal Duelit. Jediné dva klany které se na to mohou vrhnout ve velkém stylu jsou Jeřáb a Drak a i tak to bude jednou Duel Jeřáb, jednou Politický Jeřáb. Mít při ruce kartu, která zruší vyvolaný duel může být tak docela zbytečné. Zde bude záležet na prostředí, které se po Premium boxu utvoří. 

Hodnocení: Čekačka

Warm Welcome

Vřelé přivítání. Artwork je nádherný. Za 1 Fate jsme pak ještě limitování podmínkou, abychom měli na Točeňáku menší hodnotu než náš protivník. Pokud budeme mít oba stejně, Warm Welcome nelze zahrát. Pokud vše splním, mohu zahrát kartu z Diskardu jako by byla v mé ruce. Pokud ta karta byla Event, po dohrání jí dám do spodku konflikt balíčku. Pokud si vezmeme klan, který si umí zlevňovat Eventy a rád je hraje, dostává se nám do ruky krásná karta „měňavec“, která je schopná se přeměnit v to, co už jsme jednou hráli. Pokud bude existovat více Limited karet, tedy že mohu být pouze jednu v balíčku (Duty), je možné že hodnota Warm Welcome stoupne. Momentálně se jedná o divokou kartu, která může v rukou Jeřába udělat hodně muziky. 

Hodnocení: Klíčovka

Prayers To Ebisu

Asi mi na této kartě něco uniká. Pokud není Ebisu exekutor. Prayers to Ebisu (modlitby k Ebisovi) se svou funkcí rovná tomu, že si pučíte peníze, abyste zaplatili dluh, který již máte. Po zaplacení 3 Fate si každý hráč, který má více jak 19 Honor 4 z nich zahodí (sníží si o 4 dolů) a každý hráč, který má 6 a méně Honor, tak si 4 dobere. Následně si líznete kartu. Zaplatím 3 Fate abych oddálil prohru, abych následně hru prohrál, protože jsem utratil 3 Fate namísto abych je investoval do obrany/útoku. Tuto kartu zahrajete opravdu jen v případě že prohráváte a pokud jen oddalujete prohru namísto abyste jí kompletně zvrátili, něco je špatně.

Hodnocení: Hřbitovka

Proving Ground

Velice zajímavá karta pro Duel balíčky. Poté, co vyhrajete Duel, můžete si líznout kartu. Tento efekt pak lze provést dvakrát za kolo, nikoliv jen jednou. 

Hodnocení: Jistotka v Duel decku. Hřbitovka všude jinde

Miya Library

Knihovna, s omezením na 1 kopii v celém balíčku. Má trait Imperial, což je fajn při stavbě Imperial decku. Co ale dál? Knihovna nám funguje jako hledačka Imperial karet. Za akci se mohu podívat na vrchní 4 karty Dynasty balíčku. Zvolím jednu kartu s Traitem Imperial a knihovna si s touto kartou prohodí místo. Karty pak v libovolném pořadí (již s knihovnou) vrátím zpět do balíčku. Nejenže vím, co všechno mi přijde v příštích 4 kartách, vytáhl jsem si i tu jednu Imperial kartu, co potřebuji. Radost stranou, momentálně Imperiální deck nemá takové kvalitní karty, aby představoval hrozbu. Nicméně v Imperial decku je tato karta Jistotkou. 

Hodnocení: Jistotka v Imperial decku, všude jinde Hřbitovka

Neutrální karty v Coresetu obohacovali všechny klany, protože nebylo tolik dobrých karet v rámci klanu. Jak vyšelo více karet, spousta neutrálek upadla v zapomnění. To se může teď trošku změnit, neboť některé neutrálky vysloveně křičí aby byli v tom či onom klanovém balíku. Trait Imperial, přestože je ho v tomto rozšíření dost, bohužel svůj vlastní balík neposkládá. Na to je stále v mizerné kondici. Možná, pokud by vyšel neutrální Stronghold či bylo o pár karet reagující na Imperial trait navíc. Zatím je to jen knihovna, Miya Satoshi a Sepun Ishikawa. Je to škoda, potenciál tam je. V celém Premium boxu však není neutrální karta, která by se začala vyskytovat ve všech balících napříč všemi klany. Finger of Jade, Fine Katana, Miya Mystic, Ornate Fan či  Banzai se prostě nekoná. 

V Premium boxu je 82 karet. Když se na něj podíváte z pohledu každého jednotlivého klanu, je tam pro něj hratelných 4 až max 10 karet. To je trošku na průstřel kolene. Koupit si rozšíření, ze kterého použijete jednu desetinu bolí. Člověk však musí vlastnit všechno, co kdyby začal hrát od příštího týdne za jiný klan 🙂