Dějství v Rokuganu 93# CBS – Konec se blíží – výsledky 2. kola

Ke konci se blížíme mílovými kroky, cílová rovinka je však stále v nedohlednu.

Velký finiš za rohem, nebo aspoň dvěma rohy, pokud mě můj tip neklame. Teď nemyslím „duely“ ale příběh doprovázející naše karty jako takový. V dnešním dějství vidíme o fous větší provázanost příběhu s tím jak dopadlo hlasování a proto to celé spojím dohromady. Zatím nevíme, kdy Shojua vyklepne z trůnu velká aliance, nicméně se dostáváme někam alespoň na bitevním poli proti Akuma no Oni. Stejně jako v minulém dějství, po dané příběhové linii ihned provedu malé shrnutí.

Příběh Fénixe

Tadaka po převzetí svitku od Tsuki, a jeho rozbalení, hledí dlouze na svitek a dochází k onomu trapnému momentu, že z něj nedokáže přečíst ani řádku. Namísto toho Tsuki, sotva popadá dech. Jako správný knihovnický nerd, rozpoznává šifrovaný rukopis samotné Lady Asako a potvrzuje pravost svitku. „Tady je její pečeť, tady je pečeť Togashi-no Kami a hned tady je …“. Nebýt faktu, že jsou skoro v srdci Shadowlands, Tsuki by si asi udělala čaj, otevřela krabici sušenek, vytáhla deku a skončila v křesle. Po chvilce se konečně dostáváme k tomu, co je ve svitku obsaženo. Shinsei (malý učitel) a jeho plán, který spočíval v tom, pouze získat „trochu“ času na přípravu na „duel“. Trocha historie. V momentě, kdy spadli Kami na zem, Lu Feng letěl o fous dál a o fous rychleji a tak prorazil díru do pekla. Když se konečně shledal se svými sourozenci, byl částečně vytočený a částečně již nahlodaný zlem, že se v turnaji o tom, kdo bude císařem říše, nepočítalo s ním. Slovo dalo slovo a mělo dojít na duel mezi ním a Togashim. Togashi si pohádkovou kličkou jako svou zbraň zvolil „vše co je v říši“. Tedy lidi v ní. Fu Leng tedy vytáhl se Shadowlands. Pokud to vydestiluju, oba kluci vyhlásili válku mezi Rokuganem a Shadowlands. Sedm hromů (Seven Thunders) pak bylo sedm statečných, s členem od každého klanu plus Shinsei (tedy osm). Ti Fu Lenga na své epické výpravě porazili, nicméně nyní je jisté, že ho jen uzavřeli (nechali to na jindy) po jeden tisíc let. 

Tsuki pak čte dále, že Shosuro (zakladatelka rodiny Shosuro) předpověděla, že Elementy skončí v disbalanci, že mrtvý generál znovu povstane, že Hantei bude zabit svou vlastní krví (synem, nikoliv leukemie) a že ti, kterým důvěřoval nejvíce, zradí jeho odkaz (Shoju). Drak že opustí horu, sourozenci proti sobě budou mířit meči (Jeřáb) a až bude po všem, „devátý“ tedy Lu Feng, se navrátí. V momentě, kdy vše bude vypadat, že je ztraceno, povstane nových sedm „statečných“ a ti rozhodnou o dalších tisíci letech, které budou plynout s Rokuganem. 

Začtenou Tsuki odhodí Tadaka stranou přesně v moment, kdy by jí jinak zabil přízrak, který je později identifikován jako Isawa Akuma. To on může za démonem Akuma no Oni (darováním mu svého jména se snažil o kontrolu nad ním). Isawa Akuma celou dobu plánoval Tadaku jako svou příští schránku, kterou chtěl ovládat. Proto to Tadaku léta táhlo právě sem a proto se choval tak jak se choval. Isawa Akuma je bývalý člen klanu Fénixe pokroucený zármutkem nad svými činy ale i zlomen působením temných sil. V momentě kdy promluví, Tadaka jasně pozná, že Akuma-no-Oni (démon) existuje ve dvou podobách. V té fyzické, která tedy právě kráčí na Rokugan a v té duševní, která je přítomna přímo před ním. Tadaka svůj osud nyní chápe naprosto jasně. Strhává si z rukou poslední Nefritové korále, předává je Tsuki spolu s Porcelánovou maskou, protože on už je nebude potřebovat a pověřuje Krysáka, který je doprovází, aby Tsuki dostal do bezpečí. Krysák slíbí, že Tsuki bude žít dlouhý život a s tím se dají na útěk. Tadaka provádí ještě finální pep talk pro Tsuki, která stále pochybuje, neboť je jen obyčejnou knihovnicí, nicméně právě teď, je jedinou naději pro Rokugan. Tadaka se po svém proslovu k Tsuki otočí vůči svému nepříteli, gestem ruky zavalí celou chodbu, jedinou únikovou cestu, a Tsuki prchá směrem Rokugan. Poslední bitva mezi Tadakou a Isawa Akumou může začít.

Závěr – Tadaka a jeho badass moment za to příběhově stál. Jako vždy si postěžuji, že to tak dvě povídky chtělo ale jsme v situaci jaké jsme. Trošku mě těší, že moje přezírání do toho, že bude dalších sedm statečných se nyní potvrdilo a lidé zodpovědní za L5R se rozhodli vydat touto cestou. Tsuki to určo do Rokuganu zvládne. Otázkou je, kolik textu ještě máme před sebou a zda sme se s ní nesetkali u karet naposledy. Bylo by značná škoda, aby z úsprných důvodů jen došlo ke zmínění „jo a podle svitku od jednoho z členů Fénixe, máme mířit na rozkrok“. Tsuki, přeji ti ještě jednu verzi!

Shiba Tsukune vs. O-Ushi

Omlouvám se za závědějící názv. Ony holky vlastně nejdou proti sobě ale to, kdo z nich půjde dál, se odráží v povídce, stejně jako u všech ostatních duelů které budou následovat. Čtenář se ocitá na bojišti a po úvodním organizovaném střetu, se jako každá bitva, změnila z organizovaného vedení boje na klasickou řež. Shiba Tsukune a O-Ushi se potkávají na bojišti. Tsukune a její oko dostávají ze vší té temné přítomnosti silné bolesti, ale to Tsukune nebrání v tom i nadále se prosekávat čímkoliv, co se jí postaví do cesty, než se jí do cesty postaví O-Ushi. Skrze úvodní „ty ještě žiješ?“ pošťuchování je čtenáři předhozeno, že Tsukune uznává pravdu Tadakových slov o nepřipravenosti Fénixe. To co se kolem ní odehrává není obyčejná půtka s bandou zlodějů nebo vyhánění zlého ducha ze zapadlé svatyně. Její pochybnosti jsou pak umocňovány celou situací kolem ní a později i démonem, který je potká. Obě dělají co mohou a doufají, že konečně vylákají Akuma no Oni, a že v případě jeho smrti, že má strana dobra šanci na vítěství. Jakékoliv bojové plánování však naruší vynoření „super kudlanky“ – Kamakiri-zakia – Obrněný větrobřitvý démon (doslovný překlad). Při souboji vážně zraní O-Ushi a jen v zoufalé snaze Tsukune, které se podaří vyvolat sílu rodového meče, démona zabíjí. O-Ushi je tedy příběhové vyřazena neboť je silně raněná a nemůže se dále účastnit boje. O-Ushi předá Tsukune veškerý svůj zbývající Nefrit, včetně toho umístěném na její válečné palici. Nyní je to na ní. Tedy, až do příštího duelu. 

Závěr – bonding obou postav v rámci boje je naprosto skvělý a i Tsukunino váhání a podceňování se, které je odsunuto na druhou kolej v momentě, kdy je potřeba skutečně jednat. Mám Tuskune rád díky knížce a na tom se nic nezměnilo ani po této povídce. Naopak. Krásný moment bondingu je pak završen v momentě, kdy O-Ushi Tsukune řekne své „pravé“ jméno, tedy Yoritoko. O-Ushi je, jak se čtenář dozvídá pouze přezdívka. Shiba Tsukune (55%) vs. Hida O-Ushi (45%). Přeji brzé uzdravení!

Katsuo vs. Matsu Tsuko

Náš sedlák Katsuo právě doráží Goblina tím, co dříve bývalo kopím. Kvalita zbraně a soustavný boj bohužel Katsua odzbrojil a ten tak drží spíše jen zlomený klacek. Katsuo se tak snaží najít cokoliv co by mohl použít jako zbraň. Zjišťujeme, že byl od své jednotky sedláků odloučen po útoku jednoho z větších démonů. Z jeho úvahy nad tím, kde bere odvahu aby neutekl,je vytržen setkáním se s Yakomem. Starším Krabím bráchou Sukuneho. Katsuo na Yakoma nemá moc dobré vzpomínky, už jenom tím, že Yakomo byl zodpovědný za jeho rychlo kurz při školení na ashigaru. Na dotaz, co tu Katsuo dělá sám, a že byl odloučen od své jednotky poté, co na ně vyskočil super démon, který vyvolal hromadu nemrtvých, Yakamovi se rozsvítí oči a hned se ptá, kde ten démon je, že „hrr na ně“. Nicméně Katsuo, který chce pomstít to, co se stalo jeho vesnici, rozhodně nechce zůstat pozadu. A pak k tomu dojde. Yakamo mu vytrhne to co zbylo z Katsuova kopí z rukou a do nich umístí samurajský meč. V ten moment se zpoza kopečka vyřítí Matsu Tsuko, její pravá ruka silně raněná ale stále bojující tou pravou. „Yakamo, tys dal farmáři do rukou Katanu!?“ a tím se méně zkušený čtenář dozvídá o tom, že low class Katsuo s Yakamem spáchali strašlivý přestupek. Zkušenější čtenáři již tušili a při první zmínce co Yakomo provedl se šli očistit pod vodopád. Rozhovor mezi Yakamem a Tsuko pak končí na klasickém argumentu – až to všechno přežijem, klidně mě žaluj nebo zabij. Katsuo totiž ukáže nejen své odhodlání ale i své koul… ehm… rozhodnutí pokračovat v boji, čímž získá u Tsuko kladné body a po rozhodnutí, že musí znovu zformovat novou jednotku, následuje rychlokurz od Tsuko, jak se s mečem vlastně zachází. K údivu všech, Katsuo se pro Katanu narodil!

Plán je jasný, vztyčit standardu, svolat co nejvíce spojenců a prosekat se zase zpět. Tsuko se dobrovolně stává vlajkonošem, neboť už toho moc nenaseká ale nosit ještě může. Nachází tedy nedaleko poničenou standardu, ze které je pouze čitelný první znak. Katsu – Vítězství. Dochází i k propojení jména našeho sedláka – Katsuo a je možné, že tak vznikne i hrdinská jednotka – Katsungers Assabmle

Závěr – power Leveling u Katsua, který se z farmáře stal vůdcem farmářů aby se z něj stal Farmář s Katanou. Tsuko, která v rámci duelu prohrála Katsuo 56% Tsuko 45% tak v příběhu už díky bohu přichází raněna a čtenář tak její „odstraňování“ nemá šanci číst. Je to škoda ale pochopitelné, protože použít dvakrát stejný trik na vyřazení by asi neprošlo. Aha, počkat, oni ho použijí i v další povídce. Nevadí. Katsuo vyzbrojen mečem a formující jednotku, která to pravděpodobně proseká k Akuma no Oni (já věřím) určitě bude v některém dalším dějství. 

Yoritomo vs. Daidoji Uji

Yoritomo je sekáč. Doslova. Co slíbil, to plní a všude kolem něj jsou hromady naporcovaných goblinů. Když už pomalu začíná docházet dech, na scéně se zničehonic objevuje Daidoji Uji, který má s klanem Kudlanky dost nevyřízených účtů, za všechna ta pirátská léta. Nepřítel mého nepřítele je mým… platí to tady vůbec? Několik odstavců je čtenář napínán s tím, jestli se Yoritomo s Ujim, kteří bojují back-to-back proti přesile Goblinů nakonec nebodnou do zad. V jeden moment, kdy čtenář už nabude dojmu, že na bojišti jsou tři strany, tedy goblini, Uji a Yoritomo, zachrání Uji Yoritomovi život tím, že schytá za něj ránu. Uji je vyřazen z boje (prohrál v hlasování). V bodě, kdy dosekají všechno v okolí, dává Uji do rukou Yoritoma zvláštní amulet, vytvořený rodinou Asahina. Má nositele ochránit před smrtelným zásahem, je jedno jak silným. Místo ztráty života, se rozbije amulet. To je to, co má dát tomu, kdo bude stát proti Akuma-no-Oni výhodu a opening pro protiúder. 

Závěr– V rámci části této povídky se buduje důvěra ale i balancuje na ostří nože vztah mezi Ujim a Yoritomem a pro mě je to nejlepší část povídky. Uji který kolem sebe šíří smrt vrhacím nožem, řetězem s ostřím, pak zase jinou variantou nožů je prostě cool „hodný trhač“. Vztah mezi nimi pak reprezentuje Jeřába a Kudlanku, tedy dva klany, které si jdou po krku ale pro blaho Rokuganu dají vše stranou a v závěru povídky, kdy je Jeřáb raněn, dává tak najevo, že akceptuje či respektuje klan Kudlanky jakožto kandidáta na to, být klanem Velkým. V tenhle moment se pak čtenáři sepne (pokud už se nestalo dříve), že se nám tu spojují a vyzbrojují postavy, které své „štafetové kolíky“ budou předávat tomu, kdo je porazí. Nefrit, kouzelný amulet či v nadcházející povídce další kouzelný artefakt, který pomůže odhalit Akuma-no-Oni. Pokud se vám tato část dějství zdála hubená, věřte že to tak cítím také. Bohužel popisovat jak Uji dělá čupr úder a řeže Goblina by si vyžadovalo delikátní přepis a v tenhle moment už si povídku všichni stejně přečetli v originále 🙂 Yoritomo (53%) vs. Daidoji Uji (47%)

Togashi Yokuni vs. Bayushi Yojiro

V této poslední povídce celého dějství, se nebojuje, místo toho máme klasickou politiku a budu spoilovat ale Drak konečně něco vyhrál 😀 

Bayushi Yojiro si to kráčí do velitelského stanu. V ruce třímá vzácný artefakt který může i za to, že se stihl přestěhovat několik desítek kilometrů v jednom skoku. Jediný, kdo si všimne jeho vstupu do stanu, je samotný Togashi Yokuni. Yojiro stihne zaslechnout, jak jeden z Krabích válečníků podává report, že „byl mnohokrát spatřen ale vždy náhle zmizel“. To se baví o Akuma-no-Oni, který je veliký jak dům ale přesto uniká. Rozmluvu generálů a zástupců klanů, kdy je položena otázka „Jak to, že nám stále uniká, měl by být snadno vidět“ se o slovo přihlásí Yojiro prohlášením, že se Akuma umí maskovat. Respektive, umí mást nepřítele, který se v ten moment prostě jeho směrem nepodívá nebo zakalý jeho mysl. Není to tak, že tu máme Klingonský křižník ale spíš hromadu voličů SPD neschopných spatřit pravdu. 

Netrvá to ani chvilku, a od zástupce Jeřába přichází kyselá odpověď, že není vůbec s podivem, že znalost o tomto temném tvoru má člen klanu, který ho určitě i vyvolal (Shoju – Škorpion). Yojiro by rád vpálil jasnou negaci a vyvrátil, to co bylo řečeno. Ale nemůže. On dle všeho zná pravdu, protože jakožto šéf klanu Škorpiona je nyní i „Master of Secrets“. Bohužel, musí držet roli. Všem tedy oznámí, že to co říká jsou vědomosti z knih rodiny Yogo, nikoliv od Shojua – BÝVALÉHO Šampiona. Na toto ve svém sdělení klade velmi silný důraz. Také se nezapomene zmínit, že tu knihu vynesli z hořících trosek rodového hradu Yogo, poté co padl. Krve by ses v místnosti nedořezal, především u Sukuneho a teď nenarážím na jeho anémii. Tomu to v místnosti šrotuje nejrychleji a již zpracovává tuto informaci, zda náhodou přímo nesouvysí s plánem samotného Akuma-no-Oni. 

Yojiro pak pokračuje, že důvodem proč dnes přišel do stanu je, že Škorpion chce poskytnout pomoc. On sám chce poskytnout pomoc a doufá, že jednou Krab pomůže Škorpionovi dobýt zpět, co kdysi patřilo rodině Yogo. S tím nabízí něco, co by mohlo pomoci. Jitte. Jedná se o rodinnou (ancestral) zbraň rodiny Yogo, která patřila původnímu Soshi Saibankanovi. Krom jejího širokého seznamu pozitivních vlastností, také dokáže odhalovat lži a podvrhy ze Shadowlands. Odhalí tedy Akumu. 

V místnosti se rozhostí ticho a Yojiro se začne obávat, že Shoju svým činnem Škorpiona poničil a pošpinil více, než se sám Yojiro troufal odhadnout. Pokud jej nyní všichni zavrhnou a pomoc odmítnou, Škorpion se ze svých ran již nevzpamatuje. Ticho rozčísne Togashi Yokuni. „Tak dlouho jak budou mít Shadowlands moc nad hradem Yogo, tak dlouho bude  Říše v ohrožení. Někteří mohou váhat, zda i toto není předem promyšlený plán od Shoju. Někteří nemusí důvěřovat tvému daru..“ dochází k drobné dramatické pauze, během které si Yojiro stihne všimnout, jak se Yokunimu pohybuje tetování na předloktích. „Nicméně demonstrace upřímnosti Škorpiona by snad mohla všechny přesvědičt. Dovol Drakovi, aby ti, Šampióne Bayushi – toho jehož nazývají „čestný“ – pomohl a já přijmu ve tvém dobru tvůj dar„. 

Krom toho, že nikdo v místnosti nemohl vědět, že Yojiro je nový Šampion klanu, Yojiro silně váhá nad Dračím návrhem. Už tak považoval za dostačující, že neozbrojen, s otevřeným srdcem, nastavenou tváří, promazaným zadkem a rodovým darem nevyčíslitelné hodnoty a hrdosti se nabízí všem. Ale oni chtějí víc. Co víc ale dát jako důkaz, že Škorpion, který je dnes přítomen ve válečném stanu není ve spojení s Akumou? Na to, jako by Yojirovi četl Yokuni myšlenky, zareaguje a nabídne Draka, jakožto neutrální stranu, která se za Škorpiona zaručí ale pod podmínkou, že jej bude i hlídat v podobě „rádců“ z rodiny Togashi a Kitsuki, kteří budou dohlížet na aférky a řízení klanu Škorpiona. 

Yojiro ani nepotřeboval aby se otočil na svůj Škorpioní doprovod – Yogo Kikuyo. Přijetí tohodle návrhu by znamenalo, že cokoliv co by nově Škorpion udělal, by bylo známo ale zároveň by se podepsalo na samotné cti klanu Draka. Jakýkoliv krok, který by od tohoto dne Škorpion udělal, musel by zároveň zvažovat důsledky, které by plynuli pro Draka. Dračí dozor na každém kroku, jejich tajemství a snahy, vše by bylo pod drobnohledem. Znamenalo by to roky, možná i generace v nařízené pokoře. 

Na druhou stranu, Yojiro po překonání úvodního šoku přemýšlí, že jeho klan ho stejně nenávidí tak jako tak a možná s Dračí pomocí, se jednoho dne podaří znovu získat území a hrad náležící rodině Yogo. 

Yojiro  (36%) akceptuje nabídku, sklání se před Yokunim (64%) a nabízí mu Jitte, které on přijímá.

Závěr– Drak porazil Škorpiona. Možná proto se těm povídkám říká „Fikce“. Už před tím rodina Kitsuki šlapala Škorpionovi a jeho činnosti na kuří oka. Teď pravděpodobně bude Yojiro hodně nenáviděn. Ale jak bylo zmíněno, pro to, aby jeden sloužil firmě nemusí milovat svého šéfa. Duty, to je oč tu běží. Potom, co provedl Shoju jsem dlouho přemýšlel, jak zbytek Škorpiona vůbec bude v Rokuganu přijímán a co bude muset udělat pro to, aby nebyl zničen a rozpuštěn. Vzpoměl jsem si na jednu ze starších povídek, kdy Shoju mluvil s Kachiko o tom, že Škorpion nejlépe funguje, když je považován za slabého a neškodného a zda by nebylo dobré sám sebe střelit do nohy a moci se stáhnout do ústraní. Odtamtud přeci Škorpion pracuje nejlépe. Na konci všeho, tohle možná je přesně to, co klan (z Rokuganského hlediska řečeno) potřebuje. Artwork Yokuniho užité při „duelech“ pak dává tušit, že možná ještě stihneme jednu jeho kartu. Drak by si to zasloužil.

Závěr závěrů

Třetí kolo je jasné. Shiba Tsukune proti Togashi Yokuni a Katsuo proti Yoritomovi. Nechci si tipovat výsledky, ostatně, ty se dozvíme brzoučko. Mrzí mě ty příběhové teleporty a tahání artefaktů a postav z klobouku ale bohužel s nutným ukončením to asi nešlo jinak. Jak veliké toto finále mohlo bez covidu být. Která postava nafasuje meč od Sukune, Jitte od Togashiho, Amulet od Yoritoma nebo odvahu od Katsua?